Картина от сътворението на света: Долината на гейзерите в Камчатка

Картина от сътворението на света: Долината на гейзерите в Камчатка

Разстоянието от столицата до полуострова е повече от 6000 км: не всеки се осмелява да преодолее това разстояние, за да се възхищава на гледките

Нереалната красота на природата на Камчатка е позната на хората хо кнега остонто от висококачествени снимки от фотоконкурси и документални филми.

Разстоянието от столицата до полуострова е повече от 6000 км: не всеки се осмелява да преодолее това разстояние, за да се възхищава на гледките. А те си заслужават ...

Вулкани, гейзери, горещи реки, клисури, киселинни резервоари - Камчатка е щедра с изненади, там всеки природен феномен уникален. И най-известният от тях е Долината на гейзерите.

Красотата на Камчатка е била известна много преди революцията, но Долината на гейзерите е била скрита в дефилето от погледа на човека и е открита едва през 1941 година. 
Територията принадлежи на биосферния резерват Кроноцки.

През 50-те години на XX век резерватът е затворен, достъпът до Долината на гейзерите е свободен, някои естествени образувания са унищожени.

През 60-те години статутът на резервата е възстановен и до 90-те години посещенията в долината са забранени. Изключение е направено само за снимките на филма "Земята на Санников" през 1975 година.

От 90-те години Долината на гейзерите е включена в туристическите маршрути. Гейзерите са разположени по бреговете на река Гейзерная, които отопляват през лятото и зимата: водата в нея през януари е над 190 ° градуса. Кипящите фонтани и кални маси заемат площ от около 6 km2. Има и малки водопади и извори, които бликат изпод камъните на тънки потоци.

Цялото това разнообразие е обгърнато от облаци плътна пара. Ако добавим, че във въздуха има постоянна миризма на сяра, сравнението с подземния свят не може да бъде избегнато. Оттук и имената на някои гейзери: „Дяволските очи“, „Адската врата“.

"Работата" на гейзера се състои от няколко цикъла, непрекъснато повтарящи се. Първо, кладенецът на гейзера (грифон) се пълни с рев и боботене на гореща течност, смесена с глина и кал.

След това гейзерът пуска фонтан с гореща вода (до 980С!), който се превръща в гъста пара. Облаците от пара висят над гейзера дълго време, след това постепенно се разсейват и етапът на почивка започва.

Фонтаните са високи повече от 30 метра - очарователна гледка! Циклите на гейзерите се различават помежду си (от 20 минути до няколко часа), но за един гейзер те се повтарят с точност до секунда, сякаш това е прецизно проектиран технологичен процес.
В долината има повече от 40 гейзери.

Удивителната картина се допълва от ярки цветове: във водоемите живеят термофилни водорасли и бактерии, които оцветяват водата в синьо и зелено, а разтворените минерали „парадират“ с алено и жълто. В тази много топла атмосфера растат уникални билки и цветя, има дори собствена орхидея - Камчатка Трилиум, която расте само на територията на резервата.

Страна на лед и огън. Какво да видим в Исландия за 10 дни

Дивата природа също радва туристите: кафявите мечки (най-големият вид кафява мечка) обичат да се греят в топлата вода. Мечките се чувстват като господари в този свят и на туристите е строго забранено да напускат пътеката, за да не се срещнат със "собствениците".

Можете да се появите на територията на резервата само като част от екскурзионна група, придружена от водач и ловец. Това се изисква както за безопасността на туристите, така и заради този уникален природен феномен.

Хората обикновено стигат до Долината на гейзерите с хеликоптер, което дава допълнителен бонус: планините и вулканите на Камчатка се виждат перфектно от високо.

Обиколката продължава около 7 часа. За любителите на трекинга (туризма) има туристически пътеки, предназначени за туристи, подготвени за физическа активност. Всяка група влиза на територията на резервата само с разрешение на нейното ръководство.

Недалеч от Долината на гейзерите се намира Долината на смъртта, която се показва на туристите от пилотската кабина на хеликоптера.

Там излизат няколко вида смъртоносни газове, които се смесват над повърхността, убивайки всички живи същества. В тази среда труповете на животни не се разлагат дълго време, те са ясно видими отгоре.

Природни забележителности в Съединените щати, които си заслужават да бъдат посетени

Екскурзията с хеликоптер продължава с кацане в калдерата на вулкана Узон. Калдерата е огромна фундаментна яма, образувана от срутването на стените на вулкан.

На дъното има доста опасни киселинни езера, серни брегове, колонии от бактерии, които произвеждат киселина и кипяща кал. Местните жители смятат калдерата за останки от жилището на гигантския Узон. 

Хеликоптер пътува за последната си спирка до природния парк Наличево, който предоставя красива гледка към вулканит. 

Отбиването си Наличево ще ви помогне да си отпочинете, но и ще ви накара да се влюбите в невероятната природа.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай

Hali Galli

Hali Galli 11.02.2021 16:00

Вчера пудела Валерко и приятелят му Магарешки, са се чипкали в някой гейзер.