Азия без съмнение е най-големият континент и заема 30% от сушата на Земята. Но някъде сред необятния Казахстан, сухия Узбекистан, малкия Таджикистан и трудния за произнасяне Киргизстан някога е имало държава в самия географски център на Азия, която вече не съществува – Танну-Тува.
През вековете Тува е била контролирана от различни ханства и китайски династии, но през 1912 г. е превзета от Русия, а през 1921 г. СССР ѝ дава независимост под името Народна република Танну-Тува. Като такава тя съществува до 1944 г., когато влиза в състава на СССР.
Тази европейска държава има най-малко туристи, а толкова много прелести
В наши дни Република Тува е субект в състава на Руската федерация. Тувинците говорят своя тувински език (от тюркската група). Те са сред големите малцинствени народности в Сибир и единствените, които са мнозинство спрямо руснаците в границите на своя федерален субект.
Тувинците са номадски народ, който живее в юрти и отглежда кози и якове в равнините на север от Монголия от праисторически времена. В наши дни регионът е известен най-вече с отличителното си гърлено пеене на традиционните музиканти. Певците използват невероятна вокална техника, в резултат на която могат да изпеят две ноти едновременно.
Вече няма политически пречки за посещението на Тува, но все още е много трудно да се стигне до там. Причината е, че няма железопътна линия до там, нито директен полет до столицата Кизил, която се намира на 4668 км от Москва. Най-близкият голям град се намира на 400 км.
Точно там се намира и един необикновен паметник – обелиск, отбелязващ точния географски център на азиатския континент. Достоверността на този паметник, обаче, е малко мъглява.
Преди около век един ексцентричен английски пътешественик изчислява, че центърът на Азия е място на река Енисей, използвайки методи, известни само на него. Хората от близкия град Кизил прегръщат идеята, информира cntraveler.com.
След ремонт през 2014 година маркерът за център на Азия представлява гигантски злате глобус, разположен на гърба на три каменни лъва, а под тях има фонтан, украсен с 12-те животни от китайския календар. Той се намира в местността Тос-Булак на юг от града, на брега на Енисей. Първоначалният паметник е построен през 1964 г.
Това, обаче, е центърът на Азия според руснаците. За „титлата“ има един друг много сериозен претендент, който също е вдигнал паметник и няма никакво намерение да отстъпва – Китай.
Както и при Европа и Америка, изчисляването на центъра на един континент е много сложна работа. Азия е особено трудна заради многото си острови, които могат да бъдат включени в изчисленията, но могат и да не бъдат. А също и заради липсата на ясна граница с Европа.
В резултат на всичко това Китай обявява свой „център на Азия“ – място близо до град Урумчи. Методите, които китайците използвани, за да определят мястото, са още по-странни. Те изчислили индивидуалния център на всички 49 азиатски държави и след това вдигнали своя паметник по средата на всички тези точки.
Китайският център се намира в Синдзян-уйгурския автономен регион, за който местните често казват, че е най-отдалечения от морето в сравнение с всяко друго място на земята. Дори държи рекорд на „Гинес“ за това.
Урумчи - столицата на уйгурите. Това е градът, който е най-отдалечен от море на Земята
Големият паметник за център на Азия е построен през 1992 г. Той представлява 18-метрова кула с четири колони, ориентирани в посоките на света. От всяка страна монументът прилича на гигантска буква „А“ като „Азия“. На върха има стилизиран глобус, а отдолу има махало с формата на сърце, което сочи към географския център.
ΚΙΝΑ Geographic Center of Asia - The Heart of Asia Το άλλο γεωγραφικό κέντρο είναι 700 χλμ νότια, στην κινεζική πόλη...
Публикувахте от Γεωργιος Τσουπας в Понеделник, 23 октомври 2017 г.
Разстоянието между руския и китайския център е 700 км.