Китайските призрачни градове: Туристическата атракция, която тотално се обърка СНИМКИ

Китайските призрачни градове: Туристическата атракция, която тотално се обърка СНИМКИ

Посещението на град Шанхай на теория сега може да включва и пътуване до Амстердам, Лондон и Париж

Всичко започна с стартирането на проект за проект „Един град, девет града“ от Шанхайската комисия за планиране през 2001 г. Туристическата индустрия в Китай реши, че ще се възползва от големи бюджетни инвестиции за пресъздаване на някои от най-емблематичните и автентични европейски градове.

Посещението на град Шанхай на теория сега може да включва и пътуване до Амстердам, Лондон и Париж. Очакванията на правителството бяха големи - разделянето на предградията на Шанхай на европейски „градове“ ще облекчи гражданския натиск от неговия център, изграждане на нови икономики и насърчаване на туризма в цялата област.

Други части на страната усетиха тази амбиция и последваха примера й, като жилищните сгради подражаваха на старомодните швейцарски градове и италианските търговски алеи.

Онова, което някога е било туристически план, толкова смел по обхват, че е непостижимо за други континенти, става жертва на собствения си шум. Туристите останаха потиснати от странните повторения на любимите дестинации в света, които изглеждат  по-близки до много филмови продукции.

Нещата нарастваха странно много бързо. Някои смятат, че събитията по-добре се описват като провалени тематични паркове - в края на краищата се смята, че в Китай се помещават над 1600 неизгодни атракции от този вид.

Милиарди юани са изхабени за китайския мини-Epcot; места, които сега съществуват като градове-духове в най-лошия случай и хладки възможности за снимки в най-добрия случай. И до днес експертите не са наистина сигурни как се е случило.

Реклама срещу реалност: Трикове, използвани от агенциите за манипулиране на туристите

Ние разглеждаме някои от най-известните развлечения в Китай от този период.

Гаокиао Ню Таун, Шанхай

Вдъхновено от: Амстердам, Холандия

Холандските архитектурни фирми бяха привлечени да възпроизведат оригиналната магия на Амстердам в собствения „Холандски град” на Gaoqiao, но без резултат. Един от отговорните дизайнери бе цитиран в ретроспектива на проекта, казвайки, че той е разработен под огромен натиск, което води до усложнения и компромиси.

Впечатляващата вятърна мелница откъм канала на Gaoqiao определено имаше потенциал да създаде равенство за посетителите, но много от вилите с червени тухли не успяха да продадат.

Град Темза, Шанхай

Вдъхновено от: Лондон, Великобритания

Поемането на Китай от столицата на Англия струва впечатляващи 642 милиона евро през 2006 г.

Калдъръмените улици и телефонните кутии на град Темза в Шанхай не бяха достатъчни, за да запазят интереса на китайските туристи. Първоначално замислен като традиционен средновековен пазарен град, имотът в района се продава като горещи питки. Кризата с идентичността в околността се оказа разочароваща, като много от околните търговски места бързо се освободиха в резултат.

10 години по-късно е обявен за град-призрак от CN Traveler.

Стюардеса алармира: Никога не правете това в самолет, ако не искате да се разболеете!

Халщат, Гуангдонг

Вдъхновено от: Халщат, Австрия

Оригиналният Халщат е въплъщение на приказен град. Не е чудно, че служители в Гуангдонг искаха да представят традиционната естетическа транс-континентална страна.

Драстичната промяна в пейзажа не се отрази добре на богатите жители на окръг Болуо. Членовете на оригиналния австрийски град гледаха на проекта с пълен скептицизъм - не бяха информирани за истинския мащаб на проекта, когато беше полуизпълнен.

Но кметът на оригиналния Халщат скоро видя града на копията като възможност. В крайна сметка той посети церемонията по откриването през 2012 г., за да установи официално културен обмен.

Тиандученг

Вдъхновено от: Париж, Франция

Светът не липсва на римейките на Айфеловата кула, но ресталираният парижки център на Тиандученг получава пълни оценки за усилия. Издигайки се на височина над 100 метра, структурата стана централна за километрите на вдъхновените от Франция жилища и озеленяване. Той дори има своята собствена Шанз-Елизе.

С прякор „Париж II“, Тиандученг все още не се е отказал да не се превърне в град-призрак. Първоначално ниската заетост от 2000 жители след пускането на пазара непрекъснато се е увеличила до 30 000 през 2017 г. Това е една от единствените разработки от този тип, които дават основание за разширение на сгради, а не за разрушаване.

Град Тонгхуи

Вдъхновено от: Интерлакен, Швейцария

Означен от китайския Global Times като озадачаващо навлизане във „изкуствена чуждестранна привлекателност“, Пекин реши да се включи в действието десетилетие по-късно от повечето и знаеше, че има рискове.

Град Тонгхуи се намира близо до централния бизнес квартал на Пекин и някога е бил изпълнен с фасади, отразяващи конвенционална швейцарска пазарна улица. Посетителите можеха да разгледат редица барове и магазини, насочени към артистичните видове на столицата.

Сега? Лежи затворено в зелена ограда. Хората, които желаят да обиколят зловещите му анклави, трябва да поискат специални разрешения от областния мениджър.

Един от мениджърите, отговарящ за надзора върху успеха на района, обяснява загубите му на „провал в марката“, но писането беше на стената от самото начало. Китайските туристи не се интересуват от посещение в Европа, когато има толкова много от собствената култура на Китай за изследване.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай