Конаре от древността свързва историята си с коневъдството. Намира се в Подбалкана, на място с прекрасна природа.
Но днес селото е живо най-вече заради аромата на една билка в местните гори, който се оказва несравним и част от местни кулинарни рецепти, които даряват здраве и красота.
Старото му име е Аткьой - село с коне. В миналото там са се отглеждали много коне.
Село в две страни: Тук всичко е двойно
"Днес в Конаре няма къща, в която да не се отглежда самардала", казва пред БНР Радка Башалова, учител и дългогодишен директор на училището в село Конаре, община Гурково, област Стара Загора.
По думите ѝ, билката първо била открита от конете, които в гората я ядели с наслада. Освен това ухаело много хубаво. Хората решили, че могат и те са я опитат.
Названието на билката се свързва с първите пролетни листенца, които излизат от земята след дългата зима. От шушулките израстват 30-40 см листа.
"Стърчи като самара на коня – от там идва названието на дъхавата билка", разказва Радка Башалова.
Самата самардала е много силна и люта и не става да се слага директно в ястия. Обикновено се стрива и се смесва със сол - прави се зелена сол, с която месните ястия са неописуемо вкусни.
Вече десетилетие учителката е сред сърцатите организатори на Фестивала на самардалата в Конаре. Той се провежда през април.
Училището в селото е затворено поради липса на достатъчно деца, сградата е запазена. Но вече много хора се завръщат, като се заселват в къщите на своите родители. Ползват ги като вили.
Уникално село у нас, заличено от регистрите, защото...
Тази година храмът на селото "Света Троица" навършва 174. Той е бил опожаряван и използван за конюшня, но вече е възстановен.