Кой е единственият Малък град в България

Смята се, че селището се създава по времето на византийски император Константин – този, който официално разделя Римската империя на Западна и Източна

https://pochivka.blitz.bg/pateshestviya/koi-e-edinstveniyat-malk-grad-v-blgariya Pochivka.blitz.bg
Кой е единственият Малък град в България

Източник: Снимка: Shutterstock

Днес ще погледнем една интересна особеност, свързана с имената на населените места в България. Имаме повече от 50 от тях с думата "малък" или негова производна. Въпреки това само едно от тези всичките населени места е град. Научете кой е той и какво го прави толкова особен.

Кой е Малкият град в България

Става въпрос, разбира се, за Малко Търново. За съжаление в момента името му подхожда, тъй като населението на града по последни данни вече се върти около 2000 души. Намира се в централната част на Странджа и дава името на близкия ГКПП Малко Търново.

Кой е най-големият град у нас с буквата "О"

История на Малко Търново

Смята се, че селището се създава по времето на византийски император Константин – този, който официално разделя Римската империя на Западна и Източна. Малко Търново се пада в широкия периметър на столицата на Византия и това му дава сериозно поле за развитие. Смята се, че това развитие стъпва върху по-старо тракийско селище.

С течение на вековете, регионът се превръща в почти изцяло български, за което са свидетелстват топонимите в местността. Приема се, че днешния град се създава в края на XVI и началото на XVII век. Градът претърпява бурно развитие, като в началото на XIX век достига до почти 4000 жители. Причината за това е силно развитото овцевъдство и занаяти, за които има пазар в близките големи градове, съобщава poznanieto.bg. 

Освен това обработката на мрамор се оказва много печеливша дейност. Малко Търново не остава встрани от българското Възраждане, като развива сериозна училищна и читалищна дейност. Въпреки това след Берлинския договор остава в рамките на Османската империя. Окончателно бива присъединен на 25 октомври 1913 година, като през 2018 година тази дата е обявена и за празник на града.

Откъде идва името на града

Смята се, че оригиналното име на града е било Тръново заради множеството бодливи тръни в околността. По-късно постепенно се е видоизменило на Търново и, за да бъде отличавано от старата ни столица, се слага определението “малко”. За съжаление друга връзка между двата града няма.

Колко други "малки" населени места има в България?

Общата им бройка е около 50. По-известните от тях, които по името си са близки с други градове, са следните:

Малко Дряново – област Стара Загора

Малко Попово – област Хасково

Малко Тръново – област Стара Загора

Малък Преславец – област Силистра

Интересното е, че не се открива никаква връзка между имената на тези населени места и съответните градове. В случая Малко Тръново можем да приемем, че коренът е сходен с този на Малко Търново. Но за останалите няма връзка със съответните градове.

Интересни легенди за града на черногорското крайбрежие, които ще ви удивят

Да вземем за пример Малък Преславец. За неговите жители се предполага, че са преселници са от Котелския край, като чак след присъединяването на Южна Добруджа с Крайовската спогодба е преименувано на Малък Преславец. Разбира се, очевидната причина за имената е да се различава с имената на големите градове. Но като изключим този довод, не се вижда конкретна причина защо носят тези имена. Поне на пръв поглед няма връзка между техните жители и имената на градовете.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Горещи

Коментирай
6 Коментара
Кристина
преди 10 месеца

Най- малкия град в българия е МЕЛНИК!

Откажи
Ivan Kurtev
преди 10 месеца

Mai malkia grad v BG e Melnik!!!

Откажи
Кети
преди 10 месеца

Най-малкият град е Мелник!

Откажи
Гаден
преди 10 месеца

Мелник е най-малкия град в Македония, в България е Малко Търново.

Откажи
Ляв бек
преди 10 месеца

Тъпаци, говорим за името,не за размерите!

Откажи
Надя Манчева
преди 10 месеца

И аз не бих си сложила името под статията с това заглавие...

Откажи