Красив наш язовир, погребал куп села и уникални възрожденски творения ВИДЕО

В края на проекта, през 1978 година, се стига до принудителното изселване на Йовковци и потапянето му под вода

https://pochivka.blitz.bg/pateshestviya/krasiv-nash-yazovir-pogrebal-kup-sela-i-unikalni-vazrozhdenski-tvoreniya-video Pochivka.blitz.bg
Красив наш язовир, погребал куп села и уникални възрожденски творения ВИДЕО

Под мостово съоръжение, което минава над един от ръкавите над язoвир Йовковци, вода няма. Тази картина стана причина за спекулации на много хора от Великотърновско дали и те няма да минат на воден режим като Ловеч и Плевен.

Това съоръжение е уникално. Строежът му е започнат през 1968 година, завършен е след 10 години и в момента обслужва 250 000 души. 

10 от най-красивите места у нас

Близо 100 милиона кубически метра вода. Огромна площ за разливане на съдържанието. 10 потопени села. Това е язовир Йовковци в Еленския Балкан, който носи името на централното село, което от 45 години е изселено.

Строителството започва през 1968 г. 

В края на проекта, през 1978 година, се стига до принудителното изселване на Йовковци и потапянето му под вода. „Изселени са десет селища. Ощетени са 410 жители, принудени да търсят прехраната в други части на страната. Загубата на кооперативните стопанства са в размер на 2 млн. и 500 хиляди лева.”, отбелязва Мария Симеонова, която е главен редактор на вестник „Еленска трибуна“.

Селото е било с уникална, възрожденска архитектура. Виждайки, че връщане назад с този проект няма, местните пренасят буквално на ръце една постройка - Камбуровия хан в Елена. Днес той е музей.

За жалост, хората от село Йовковци не могли да спасят нещо друго, което също било уникално – мост, построен от Колю Фичето през 1868-1870 г. Той е прототип на моста при Бяла.

Това съоръжение е на дъното на язовира почти половин век. Само архивни снимки в местния музей пазят спомена за него. Става ясно, че срещу язовира е имало недоволство, но било тихо. Комунистическият режим е бил в разгара си, а във вестник „Еленска трибуна“ се е пишело само позитивно за строежа на язовира.

В дописките се вижда, че е имало и от така наречения доброволен труд, за да се случи проектът. Така се стига до неговото стартиране.

43 години по-късно язовир Йовковци осигурява вода за четвърт милион души. Заради сушавата 2024 година, обаче, на места язовирът изглежда празен и пресъхнал. Това притесни голяма част от тези четвърт милион потребители.

От ВиК, които стопанисват съоръжението, успокоиха, че водохранилището е запълнено на 67%. „Две пълни сушави години може да понесе. Така е конструиран този язовир, че град Велико Търново и околните градове да могат да се водоснабдяват”, отбеляза управителят на ВиК „Йовковци“ Илиян Илиев.

Китно наше селце крие езеро с рядка аномалия

От водоснабдителното дружество помнят и по-сухи години от тази. Мария Симеонова, която пази архивите с написаното за строежа на язовира, е песимист. Счита, че промените в климата ще доведат някой ден и до суша в нейния планински град.

 

Горещи

Коментирай