Махачкала е страхотен град. Светъл, колоритен, уютен. Той може да се похвали с развлечения, исторически паметници, музеи и традиции на гостоприемството. С големи очаквания ще е прекалено да дойдете тук, но ако искате море, златни плажове и вкусна храна - тогава тук ще ви хареса. А също и климатът.
Климатът тук е великолепен - слънцето грее 310 дни в годината, а въздухът се затопля дори до +18 дори през зимата. Южното слънце осветява Каспийско море и златния пясък на отлични плажове. Добавете към това великолепните природни панорами - планини, каньони, проломи, водопади, които окръжават столицата на Дагестан и ще искате да видите всичко това със собствените си очи.
В списъка с атракции номер едно е, разбира се, каньонът Сулак. Достатъчно е да видите няколко снимки. Още по-близо до столицата е дюната Сари-Кум. По-малко от час път от Махачкала и пръстите ви потъват в азиатски (сякаш) пясъци, а очите ви отказват да повярват в реалността на заобикалящата ви природа.
Как суперлуксозният първи плаващ хотел в света се озова в Северна Корея
Малко по-нататък е Дербент. Най-старият, най-южният, най-колоритен град в Русия, в който се смесват медресета, древни джамии, весели екскурзии до фабриката за шампанизирани вина, къщи в Стария град, невероятна крепост, туристи в къси панталони и аромата на изток от кафенетата. Трябва да го видите!
В самата столица обаче има много атракции. Като начало препоръчвам да се изкачите на връх Тарки-Тау - той е получил името си от село Тарки, едно от най-старите в Кавказ. Цивилизацията почти не е стигнала до тук, но вие можете. И пеша, и с кола. Градът оттук е като на длан.
Втора сред задължителните посещения (или дори първата) е джамията Централна Джума, основният храм на Дагестан, най-голямата джамия в Русия и една от най-големите в Европа. Построена е, както много мюсюлмански храмове, по влиянието на Истанбулската синя джамия. Основният принос в бюджета за строежа е направило богато турско семейство, останалото е събрано от цял свят. Храмът е доста млад, на малко над 20 години, но невероятно красив.
За потапяне в историята отидете в Националния музей на Република Дагестан. Има 19 зали и почти 200 000 експоната - от гигантски древни амонити до редки предмети от Втората световна война.
Има зашеметяващи артефакти от ранното Средновековие, Залата на Пътя на коприната, артефакти от християнски храмове и историята на развитието на исляма.
Между другото, самата сграда на музея е просто великолепна. Може би това е най-красивият фрагмент от град Порт Петровски - така Махачкала е била наричана в царска Русия. Къщата на търговеца Барятински е построена през 1876 г., а наскоро отново отвори вратите си след успешна (за щастие) реставрация.
Жилище в Норвегия - за едни стилно, за други неуютно
Ще се разхождате в Махачкала, не забравяйте да спрете. Служителите мили, колекцията е готина, а билетът струва само 2 лева.
Катедралата Свето Успение Богородично също е от миналия век. Първият камък на мястото на бившата дървена църква е положен през 1905 г., Николай II отделя 1000 рубли от хазната за строителството. Съдейки по факта, че през февруари на следващата година храмът е отворен за енориаши, парите са свършили работа и оттогава той е основната православна църква в града.
В размирните времена на революцията храмът е бил затворен, но не е разрушен. Тогава той е използван като склад и вече през 1943 г. е напълно преоткрит и осветен.
Въпреки религиозния статус на републиката, храмът се посещава активно. Той е малък остров на религиозна толерантност в република, където почти всички изповядват исляма.
Разхождайки се в Махачкала, излезте на централните алеи на Расул Гамзатов и Имам Шамил. Тук са съсредоточени много архитектурни паметници, театри, кафенета и просто приятни места.
През нощта всичко блести със светлини, хората се разхождат, отпивайки модни чайове в кафенета.
Разгледайте един или два магазина за сребро, за покупка или просто от любопитство.
В дагестанското село Кубачи са наследствени майстори на бижутата. Възхитете се на ръчно изработените от сребро оръжия, бижута и прибори. За целта просто се разходете по една от централните улици на Махачкала, където има много маркови бутици. Или направете екскурзия до село Кубачи, ако търсите пълно потапяне в местния колорит.
Хинкал, чудо, урбек, кюрза и сирене
Храната е една от причините за пътуване до Дагестан и то особено важна. Екологични, на пръв поглед прости, но фантастично вкусни. В продължение на много векове местните рецепти се предават от поколение на поколение.
Курзе - кнедли с красив малък подгъв в центъра, поднесени с бял ароматен сос. Тестото е тънко и с много месо. От тестото се приготвя и хинкал - с варено месо и гарнитура към него. Всичко това се комбинира с най-острия доматен сос.
Една от най-популярните дагестански храни - това е урбеч. Настърганата паста, направена от ядки, семена е истинска супер храна, енергизираща и богата на здравословни масла и микроелементи. Дагестанските планинци го приготвят от векове, от всички видове ядки, от орехи до планински бадеми, маково семе, тиквени семена, сусамово семе.
Не по-малко вкусно нещо, макар и не толкова полезно - чудо. Чудо представлява тесто и пълнеж, а други правила няма. Тънки като лист хартия, с кафеникава кора, има толкова много разновидности на чудо, колкото има националности в Дагестан. В пълнежите се наблюдава още по-голямо разнообразие - месо, домашни птици, домашно меко сирене, тиква, зелении.
Всичко това може да се опита в ресторант "Мангалия" в Махачкала - истинска гастро-атракция на столицата. Техният готвач Джейхан Нур спечели почетни лаври в родната си Турция, отвори ресторант в Баку и два в Махачкала. Нивото на ресторанта е над всички похвали!
И като добавка, тук има превъзходни плажове.