Повърхността на нашата планета се формира от милиарди години и далеч не е равна. Постоянните движения и колебания на тектонските плочи водят до образуването на най-високите планини и най-"бездънните" депресии.
Авторът на видеото, приложено по-долу, предлага да се говори за най-дълбоките места в света. Каньоните, пукнатините и океанските дълбини се формират от силата на природата, но има места, които са антропологични, тоест направени от човека, но са изумителни.
Защо повече никога няма да си пилея парите за летене с бизнес класа
Метрото отдавна се е превърнало в обичайна форма на обществен транспорт за много жители на планетата, въпреки че се предлага само в малък брой градове. Метрото се изгражда под земята, а дълбочината на станцията зависи от редица фактори, особено преминаването на подпочвените води. Колкото по-близо са потоците от такива води до повърхността, толкова по-дълбоко са изградени станциите.
Най-дълбоката станция в света се намира в Киев, Украйна. Нарича се "Арсенальная" и дълбочината й надвишава 100 метра поради факта, че коловозите са били на нивото на Днепър, а метрото е транспортирало хората през моста до другата страна на реката.
Каньонът Бингам, Юта, САЩ, е най-голямата дупка в земята, изкопана някога от човека. Това е кариера, разположена в планината Окер и там все още се извършват минни операции за добив на медна руда. Добивът на метал започва през 1863 г., а през 1966 г. кариерата е включена в списъка на историческите паметници в Америка, въпреки че много природозащитници я смятат за отворена рана на повърхността на нашата планета.
Уличното изкуство не познава граници
Каньонът е толкова огромен, че може да се види от космоса. Диаметърът му е почти 4 км, а дълбочината - почти 1 км. За да разберете по-добре мащаба на Бингам, представете си, че най-високият небостъргач в света Бурж Халифа от Обединените арабски емирства ще влезе там изцяло.
Марианската падина е едно от най-дълбоките места на планетата. За да посетите това творение на природата, трябва да отидете в Тихия океан до бреговете на Индонезия. Депресията или изкопът е доста голяма и е широка 70 км и дълга повече от 2500 км, което отново я прави видима от космоса. Най-дълбоката част на депресията е бездната на Challenger, на 10,9 км. Улеят все още привлича гледните точки на учените, които искат да разкрият всичките му тайни. Някои вярват, че има път към подводния скрит свят, докато други са сигурни, че именно в депресията живеят мегалодони, праисторически акули.