Митове за страните по света, в които вярваме и до днес

В Австралия е вечно лято, в Лондон вали почти всеки ден, в Индия са вегетарианци и будисти, а италианците ядат толкова, колкото искат и не се напълняват...

https://pochivka.blitz.bg/pateshestviya/mitove-za-stranite-po-sveta-v-koito-vyarvame-i-do-dnes Pochivka.blitz.bg
Митове за страните по света, в които вярваме и до днес

В Австралия е вечно лято, в Лондон вали почти всеки ден, в Индия са вегетарианци и будисти, а италианците ядат толкова, колкото искат и не се напълняват...

Все още ли вярвате в това? Много митове са толкова дълбоко вкоренени в съзнанието ни, че изглеждат неоспорима истина. Но наистина ли е така? Сега ще разберем.

Мит. Австралия е зелен континент с вечно лято.

Истина: В планините на Австралия вали често сняг и хората там дори карат ски. Снеговалеж може да се наблюдава на места като Нов Южен Уелс, Маунт Хотъм и Фолс Крийк във Виктория.

И още - 18% от Австралия е пустиня. Добавете към това необятните червени и жълти полупустини и се отдалечете от зеления континент. Има и тропически гори, но не много.

Мит. Сумото е най-популярният спорт в Япония.

Истина: Да, сумото е традиционно японско бойно изкуство и е много уважавано. Въпреки това, в момента най-популярният спорт в страната на изгряващото слънце е бейзболът (или якиу).

Митове и легенди за старите имена на планините в България СНИМКИ

Почти половината японски спортисти предпочитат това. Бейзболът е "докаран" в страната от американеца Хорас Уилсън, учител по английски.

През 1873 г. в университета м Токио се провежда първата игра по бейзбол под негово ръководство, която постига зашеметяващ успех. Оттогава японците са влюбени в якиу.

Мит. В Лондон вали почти всеки ден, така е и в цяла Великобритания.

Истина: Валежите във Великобритания са силно преувеличени. Да, кралството не може да се нарече сухо. Но, например, в Лондон има по-малко валежи годишно, отколкото в Москва или Санкт Петербург.

Между другото, твърдението за постоянни мъгли в Лондон също е мит. Понятието „мъглив Албион“ има съвсем различен произход. През Средновековието къщите там са били отоплявани с въглища и по улиците е имало смог. Ето защо Лондон е „мъглив“.

Мит. Италианците ядат толкова, колкото искат и не дебелеят.

Истина: Пастата в Италия се произвежда от твърда пшеница - това са бавни въглехидрати. Веднъж консумирани, те осигуряват дълготрайна ситост, но не предизвикват излишно тегло. Разбира се, всичко се нуждае от мярка. 

За италианците яденето е пълноценно хранене. Те се хранят бавно, наслаждават се на малка, но вкусна порция. Няма тайна. Ако всеки ден италианец изяжда по купа с тестени изделия, десет огромни пици и куп сладки, той определено няма да е слаб.

Мит. Будистите и вегетарианците живеят в Индия. Всички танцуват и пеят.

Истина: Повече от 80% от вярващите в тази страна са индуиси. По-малко от 1% са будистите. Почти всички живеят в северните райони, близо до Тибет. Да, наистина Индия има най-голям брой вегетарианци в света. Не всички обаче се придържат към тази диета.

Много кафенета и ресторанти сервират месни ястия. В Индия се продава пиле навсякъде. Що се отнася до танца, това е цяло изкуство в Индия, дори се приема за начин на общуване с Бога. Но не всичко изглежда толкова театрално, колкото във филмите.

Мит. Французите ядат жабешки бутчета и охлюви, страната е и родното място на кроасаните.

Истина: Жабешки бутчета и охлюви обикновено се сервират в ресторанти с много туристи. Тези деликатеси не са по вкуса на всеки местен жител. Но кроасаните наистина се продават на всяка крачка, подобно на други сладкиши.

Родното място на кроасаните обаче е Австрия. Съпругата на френския крал Луи XVI, Мария-Антоанета била австрийка и обичала кроасани.

Какво се намира във вътрешността на Сфинкса?

Според една версия именно заради нея кралските готмачи започнали да пекат „френски“ кроасани. Според друга версия австрийски хлебар открива сладкарница в Париж, където започва да продава тези кифлички.

Мит. Сосът, ястието и чушките чили са кръстени на страната.

Истина: Ацтеките, които са живели на територията на съвременно Мексико, са първите, които използват тези люти чушки в медицината и готвенето. Държавата Чили се намира далеч от Мексико. Особено по древни стандарти.

Правописът на тези думи също е различен. „Чили“ се превежда от ацтеките като червено. Името на страната Чили идва от думата "чили", която на езика на южноамериканския индийски народ на Кечуа означава "студ" или "граница".

Мит. Шведите са измислили шведската маса и шведските стени.

Истина: Ако попитате местните жители за „шведската тройка“ или се пошегувате с това, те няма да ви разберат. Що се отнася до бюфета, в Швеция всъщност е измислен така нареченият smorgasbord (снек маса). 

Въпреки това в цял свят той се нарича "бюфет". Същата история е и с шведските стени - в тази страна е създадено това спортно оборудване. Вярно, там се нарича en ribbstol, което означава „рамка с напречни греди“.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Горещи

Коментирай