Мрачното кътче на Ню Йорк, където никой не ходи и никого не пускат

Мрачното кътче на Ню Йорк, където никой не ходи и никого не пускат

Неговата история е изпълнена със смърт, болести и упадък

На около километър от Манхатън се намира почти неизвестен остров, който е изоставен от повече от половин век. Неговата история е изпълнена със смърт, болести и упадък.

Островът е с площ от 22 акра на Ийст Ривър и се намира между индустиралния бряг на Южен Бронкс и известния затвор Райкърс Айлънд.

Почти никой не се допуска до Норт Брадър и неговият по-малък съсед Саут Брадър, с изключение на птиците. Но дори и те сякаш не искат да живеят сред неговите разпадащи се изоставени постройки, пише „Бизнес Инсайдър“.

Най-страшният остров на света - място за карантина и масови гробове

Между 80-те години на 19-и век и 1943 г. Ню Йорк Сити ползвал остров Норт Брадър, за да поставя под карантина хора със силно заразни болести. Сред тях била известната „Тифозната Мери“ Малън, чиято асимптоматична инфекция от тиф станала причина десетки хора, с които тя работела, да умрат от болестта. Тя била държана тук до смъртта си през 1938 г.

Зловещата история на острова не свършва дотук. През юни 1904 г. параход на име „Генерал Слокум“ избухва в пламъци и потъва в Ийст Ривър. Едва 321 души оцеляват, а телата на 1021 загинали изплуват на бреговете дни наред.

След неуспешен опит да заработи като център за възстановяване на наркозависими през 50-те години, островът е окончателно изоставен през 1963 г.

Днес никой не може да стъпи на него без разрешението на отдел „Паркове и отдих“ на Ню Йорк, който управлява мястото като убежище на птици. Дори и да се получи разрешение, поне един служител трябва да придружава посетителите.

Единственият начин да стигнете до Норт Брадър е с лодка. Най-бързият маршрут е от Барето Пойнт Парк в Южен Бронкс.

Река Ийст Ривър гъмжи от полиция, вероятно защото затворническият комплекс Райкърс Айлънд е на около километър разстояние. Тя е много бдителна за това кой посещава Норт Брадър.

Пристигайки на острова, първо ще забележите изгнили пристанищни подпори. Докът за фериботи и ръждясалият кран изглеждат сякаш ще се срутят всеки момент. Трябва много да внимавате къде стъпвате – рампата за лодки е покрита с хлъзгави водорасли при отлив.

Сградите на острова били поддържани с въглища, които работниците товарели на този док. Сега той пътва, покрит е с водорасли и е изцяло под вода при прилив.

 

Улиците и тротоарите са почти неразличими заради гъстата растителност. Инвазивните растения кудзу, които идват от Азия, пълзят и се промушват през много дупки и ъгли на острова.

Навсякъде има следи от някогашния живот тук. Има и следи от нелегални посещения като графити на стена на игрище.

 

Една от първите сгради, които ще видите, е морга. Нейният счупен комин и котелно помещение, захранвано с въглища, се виждат от километри.

„Паркове и отдих“ забранява на малцината посетители на острова да влизат в повечето сгради, тъй като те са в опасно състояние. Някои структури като докторския дом, построен през 1926 г., са на ръба на срутването.

 

На всеки ъгъл има рушащи се сгради, които са едновременно зловещи и красиви. Малко животни живеят тул. От „Паркове и отдих“ казват, че на практика няма бозайници – никакви плъхове, катерици, мишки и т.н.

Трябва да внимавате много къде ходите, иначе може да се натъкнете на паяжини, достатъчно големи да ви изкарат акъла.

 

Наистина много постройки е крият сред дивите увивни растения, дървета и храсти. Имате чувството, че се скитате сред постапокалиптичен пейзаж.

Някои болнични служители живеели в Дома на сестрите. След като той бил изоставен, ваните изпаднали през таваните. Домът на персонала е една от най-старите и разнебитени сгради. Построена е през 1885 г.

 

Най-голямата сграда на острова – Павилионът за туберкулозни, е последната, която е построена. Това е широка постройка от 25 хил. кв. м, предназначена за хора, болни от туберкулоза. Съоръжението за 1,2 млн. долара било завършено през 1943 г., в него никога не били настанени болни от туберкулоза. Вместо тях там били приютени ветерани от войната.

10 бивши затвора, превърнати в хотели, където туристите си плащат, за да спят в килии

Когато последните обитатели си тръгнали след провала на програмата за наркозависими, Ню Йорк Сити поел управлението на острова. Градът все още трябва да реши дали и как да допуска обществеността тук отново. Междувременно липсата на надзор е превърнала острова в жертва на вандали.

 

Остров Норт Брадър може и никога да не бъде отворен отново. Той се намира на морското равнище. Според екстремните прогнози за климатичните промени, до 2100 г. той ще бъде изцяло под вода.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!