Най-дългото село в България и неговата невероятна църква

В архитектурно отношение божият дом представлява каменна трикорабна псевдобазилика с нартекс и трем от западната и южната страна

https://pochivka.blitz.bg/pateshestviya/nay-dalgoto-selo-v-balgariya-i-negovata-neveroyatna-carkva Pochivka.blitz.bg
Най-дългото село в България и неговата невероятна църква

Храм на 163 години води посетители в най-дългото село в България.

Църквата „Свети Николай” в махала Овнарска на симитлийското село Градево е едно от Чудесата на населеното място. Тук идват все повече хора като на храмовия си празник светата обител едва побира миряните, дошли да запалят свещ за здраве и благоденствие.

Знаехте ли тези тайни на най-прочутия ни манастир?

Църквата „Св. Николай” е съградена през 1861 година. Преданията разказват, че храмът е построен от жена от селото, която намерила голямо богатство. И дарила необходимото за изграждане на божи храм в тогава многолюдната махала на селото. Някога там е имало около 150 къщи и училище.

(Снимка: Община Симитли)

В последните години беше обновен покривът на храма, сложен бе железен кръст на върха й и беше изграден навес. Всичко това бе направено с доброволен труд и дарения и от местни хора, и от дарители от други населени места.  

В архитектурно отношение божият дом представлява каменна трикорабна псевдобазилика с нартекс и трем от западната и южната страна. В средния кораб на пода има барелефна мраморна плоча с годината на строежа.

(Снимка: БНР)

Калугерско проклятие тегне над наше село до границата с Гърция

Таваните са касетирани и боядисани, като на този над централния кораб е изобразен Христос Вседържител. Иконостасът е рисуван и частично резбован. Иконостасните икони са дело на майстори от прочутата Банска художествена школа. Тяхно дело са и изписаните амвон, владишки трон и два малки проскинитария /иконостаси/.

Горещи

Коментирай