Съветският лидер Владимир Ленин е едновременно идеализиран и демонизиран още веднага след смъртта си през 1924 г. Още приживе той развива култ към своята собствена личност. Десетки холяди негови статуи са издигнати в СССР и неговите комунистически сателити.
В почти всяко село имало по една такава. Лицето на Ленин украсявало пощенски марки, домакински съдове, плакати и първите страници на тогавашните вестници. Библиотеки, улици, стопанства, музеи, цели градове и региони са кръстени на негово име.
Хотел „Хилтън“ в сталински стил – вътре всички зяпват от почуда СНИМКИ
След падането на комунизма бившите съветски държави направиха значителни усилия да се прочистят от ленинизма. Статуите на вожда на революцията бяха обезобразени, обезглавени и свалени. Паметниците, посветени на спорната му личност бяха унищожени.
Сред няколкото оцелели мемориала и един, който се намира в покрайнините на Тюкалинск, Омска област в Русия. Той е гигантски, толкова огромен, че за да го видите, трябва да се издигнете в небето, съобщава Amusing Planet.
Този мемориал, обаче, не е поредната статуя, а гора от борови дървета, засадени преди десетилетия, изписващи „Ленин“ с огромни букви върху земята. Буквите са с височина 82 метра и са разположени на 300 дължина. Въпреки че всички в града знаят за тях, никой не е сигурен кога точно са засадени.
Фотографът Слава Степанов е заснел със сателит надписа още преди години, но едва наскоро е имал шанса да посети лично мястото. Степанов, който изучава рядко заснемани геоглифи, пръснати из бившия СССР, смята, че дърветата са засадени през 70-те години на 20-и век за една от многото съветски годишнини, когато е имало натиск да се докаже предаността към комунистическия строй.
„В СССР хората бяха много фокусирани върху годишнините, особено рождения ден на Ленин и годишнината от Октомврийската ревлюция. Всяка фабрика, всяко предприятие и цели села се опитваха да отправят поздрав по някакъв начин по-силно, по-високо, по-мощно, да бъдат по-интересни и забележими от останалите. Освен това всички смятаха, че комунизмът ще е вечен“, обяснява той пред RFE.
Европейската държава, която не съществува, но има столица и валута
Живите паметници на тоталитарни режими не са нещо типично само за СССР. На планински склон над град Антродоко в провинция Риети, Италия, има подобен мемориал на Бенито Мусолини. Върху планината с около 20 000 дървета са изписани буквите “dvx”, което е друг вариант на думата “dux”, произхождаща от латинското „дуче“.
Друг известен мемориал в борова гора е на Адолф Хитлер на 100 км от Берлин, където поддръжници на нацизма засадили гигантска свастика от борики. Те са отрязани през 2000 г.