Решението на турския президент Реджеп Тайип Ердоган да отвори храма „Света София“ в Истанбул отново като действаща джамия разбуни духовете по света и в Турция. Религиозните кръгове отдавна призоваваха музеят отново да бъде превърнат в джамия докато светската опозиция беше против това решение.
Защо жените в Афганистан носят сини бурки, а не черни?
Църквата „Света София“ е осветена за пръв път през 360 г. като катедрален храм на Константинополската патриаршия. След превземането на града от кръстоносците през 1204 г. тя служи за катедрала на константинополските латински патриарси до тяхното прогонване от Константинопол през 1261 г.
След падането на Константинопол под османска власт през 1453 г. „Света София“ е превърната в джамия.
След разпадането на Османската империя правителството на Турция секуларизира сградата през 1934 г. и от следващата година тя функционира като музей. Обявена е за част от световното културно наследство от ЮНЕСКО.
Макар, че вероятно е най-известната, „Света София“ не е единствената старинна църква, превърната в джамия.
По време на ислямското нашествие мюсюлманите строели сгради и джамии, за да отбележат напредъка си в превземането на територии. Когато поемали контрола над земи далеч от Мека, те също така променяли знакови сгради, останали от предишни култури и цивилизации.
Това е видно от преустройството на много храмове в завладените райони, които днес са най-старите и известни джамии.
От друга страна европейските мюсюлмани дълго време страдали от недостиг на религиозни сгради, особено в западна Европа, където започнали да използват за тази цел стари или изоставени църкви, пише raseef22.com.
Вижте кои са най-известните и предизвикващи най-големи спорове джамии, които някога са били църкви.
Омаядската джамия, Сирия
Преди да бъде църква, сградата е била била храм на арамейския бог Хадад, когато Дамаск е бил част от арамейската държава. Когато християнството се разпространява в Близкия изток, тя се превръща в църквата „Свети Йоан Кръстител“. Там е заровена главата на светеца, който за мюсюлманите става известен като пророк Яхия.
Църквата е превърната в джамия от халифа от династията на Омаядите Ал Уалид бин Абдул Малик.
Мескита де Кордоба, Испания
Голямата джамия в Кордоба е един от най-важните символи на ислямската цивилизация в Испания. Преустройството на някогашната църква в джамия започва през 785 г. от емир Абд ал Рахман при първата вълна на завоевание в Андалусия. Завършена е от втория владетел през 10-и век.
След края на испанската Реконкиста джамията е преустроена в католическа църква. По-късно някои от ислямските арки и колони са премахнати и църквата е преустроена на базилика в раннобарков стил. Днес тя е катедрален храм на архиепископа на Кордоба.
Малката Света София в Истанбул, Турция
Първоначално „Малката Света София“ е била храм, посветен на Свети Сергий. Когато османците влезли в Константинопол през 1453 г. и сменили името на града на Истанбул, те превърнали огромен брой църкви на Източната Римска империя в джамии. Сред тях е и „Малката Света София“, която е умалено копие на прочутата някогашна катедрала, превърната в музей от Ататюрк.
Джамията Ал Хадра, Палестинска автономия
Джамията Ал Хадра в палестинския град Наблус е била църква на кръстоносците, построена върху пещерата, в която се смята, че библейският Яков е оплаквал смъртта на сина си Йосиф, след като му показали пропитата му с кръв дреха.
Според някои източници, на мястото имало синагога, унищожена от кръстоносците. Те издигнали храм, който през 1290 година бил преустроен на джамия.
Джамията Ал Атарин в Александрия, Египет
Джамията се намира в центъра на историческия пазар Ал Атарин в Александрия, където се правят археологически разкопки още от времето на инвазията на Наполеон. През 370 г. там се намирала църквата „Свети Атанасий“, а по време на ислямското нашествие е превърната в джамия. Реставрирана е и отворена за молитви през 1055 година от везира на халифа, управляващ по това време.
Венецианската джамия, Италия
Единствената джамия във Венеция е отворена през 2015 година въпреки сериозната съпротива на правителството и местните власти. Исландски архитект от шведски произход пожелал доброволно да построи дажамия на мястото на църква, която била изоставена от 40 години.
Проектът е осъществен с помощта на мюсюлманската общност в града. Джамията е изградена в църквата „Света Мария Валверде“ и отваря врати през май 2015.
Арап джамия, Турция
Разположената в истанбулския квартал „Галата“ джамия през 6-и век е била византийска църква. За първи път е превзета от мюсюлманите през 668 г., но след изгонването им от града отново станала църква.
Станало обичай търговците, идващи от Венеция, да се молят тук, защото архитектът бил италианец и ѝ придал уникален облик. След окончателното завладяване на града от османските турци около 1475 г. тя била превърната в Арап джамия.
Муджахидинската джамия, Ирак
Групировката „Ислямска държава“ превърна църквата „Свети Ефрем“, която е част от Сирийската православна църква, в иракския град Мосул в „Джамия на муджахидина“. Там започнало провеждането на молитви след окупацията на града от „Ислямска държава“ през 2014 година.
Християнската църква „Свети Ефрем“ била важен религиозен център за християните в Мосул, където се стичали богомолци от цялата страна.
Необичайни места в Истанбул, където няма туристи
Джамията в Хамбург, Германия
През 2015 г. църквата Капернаум в Хамбург беше преоустроена в джамия, където мюсюлманите от северната част на града могат да се молят. Преди това сградата на църквата е закупена от ислямски център. Въпреки че това не е първата джамия в града, промяната предизвика полемики и протести сред жителите му.