Евреите са народ с древна и сложна история, датираща от преди повече от 3000 години. Въпреки факта, че дълго време са били разпръснати по света и асимилирани с жителите на други страни, те успяват да запазят традициите на своите далечни предци.
Вярно е, че през 21 век древните обичаи са придобили ново съдържание.
Разказваме ви защо евреите празнуват Нова година през септември, какво е кашер телефон и дали израелските войници имат почивни дни.
1. Велика събота
Работната седмица в Израел продължава 6 дни и не започва в понеделник, а в неделя. Петък е кратък ден, събота е единственият почивен ден. Но в събота евреите почиват в пълния смисъл на думата. Дори държавните структури са подчинени на религиозните правила на Шабат, които предписват да се въздържат от работа. На този свещен ден автобусите не се движат, железницата, банките и повечето магазини не работят.
Според Тората неработата в събота е напомняне за почивката на Бог в последния ден на сътворението. Докато трае Шабат, религиозните евреи не трябва дори да палят огън, да включват електрически уреди или да готвят храна.
За да предотвратят вярващите от неволно съгрешаване в Шабат, например чрез натискане на бутон, еврейските домове са оборудвани с асансьори, които автоматично спират на всеки етаж, фотоклетки, нагреватели за храна, които работят денонощно, и компютри с гласова комуникация, които включват уредите и изключено.
Защо на Северния полюс няма часова зона, а времето няма значение?
2. Строг кашрут
Кулинарните традиции на Израел са до голяма степен продиктувани от кашрут - набор от правила, които определят съответствието на нещо със заповедите на Тората. Една от нормите на кашрута е забраната за ядене на „нечиста“ храна: истинският евреин може да яде само кашерни храни. Те включват месо от преживни копитни, домашни птици, риба с перки и люспи (змиорки, раци и други скариди вече са минало), яйца от кошер птици, млечни продукти, зеленчуци и плодове.
Кашрут също забранява смесването на мляко и месо, така че повечето израелски хотели и кафенета сервират млечни продукти за закуска и месо за обяд и вечеря.
3. Есенна Нова година
В Израел не украсяват коледната елха на 31 декември. Еврейската Нова година се празнува в средата на есента. По-точно на новолунието на есенния месец Тишрей , което се пада през септември или октомври: смята се, че на този ден Бог съди целия свят. Празникът се нарича Рош Хашана и го празнуват не един, а два дни - палят свещи, четат молитви, молят за опрощение на греховете. Рош Хашана е време за размисъл за изминалата година, покаяние и надежда.
В еврейския календар хронологията не е от Рождество Христово, а от сътворението на света, така че евреите вече имат не 2023, а вече 5784 година.
Как изглежда хотелска стая за един долар на ден ВИДЕО
4. Студени къщи
Навън е студено, ветровито и вали, но у дома... същото, само без дъжд - така местните описват суровата израелска зима. Външните температури рядко падат под +10°C и повечето жилищни сгради нямат централно отопление.
В по-старите сгради ситуацията се влошава от липсата на топлоизолация, спуканите прозорци и каменните подове, които през зимата стават просто ледени. Поради високата влажност стените, подовете и дори мебелите са покрити с мухъл.
Израелците се увиват във вълнени пуловери и поларени суичъри, включват сплит системи, нагреватели, влагоуловители и очакват с нетърпение пролетта.
5. Всички в армията
Израел граничи с не най-приятелските държави и в кратката си 75-годишна история многократно е участвал във военни конфликти. Следователно в страната има всеобща наборна повинност: мъжете се привличат в армията за 2,5 години, момичетата - за 2. нахранете ги в ресторант или платете за покупките им в магазин. Три пъти в месеца наборниците имат право да се прибират в събота.