На 15 ноември 2022 г. броят на хората, живеещи на нашата планета, достигна 8 милиарда. И в същото време учените започнаха да спекулират кога този брой ще достигне своя връх.
Някои експерти смятат, че до средата на 21-ви век на Земята ще има 8,8 милиарда души, а след това този брой ще започне да намалява, докато други смятат, че до 80-те години световното население може да надхвърли 10 милиарда души.
Поради доста значителния растеж на световното население, броят на жителите на най-големите градове в света също се е увеличил. Експертите се опасяват, че това ще доведе до пренаселване и замърсяване на околната среда.
Ето 10-те най-населени градове в света.
Изненадващо: Ще се учудите кои всъщност са най-големите държави в света
Токио, Япония - 37,4 милиона души. Площта на този метрополис е само 13 452 квадратни километра. Това означава, че на 1 км се падат средно по 2642 души. Затова един от основните проблеми в този град е липсата на жилища. Трудно е и придвижването в града поради претъпкания транспорт.
Делхи, Индия - 29,3 милиона души. Тази територия включва град Ню Делхи (тоест столицата) и редица регионални държави. Инфраструктурата на града вече е остаряла, а градът съществува повече от 2 хиляди години. Сериозни проблеми в Делхи има със замърсяването от индустрията и пътищата, както и с жилищата.
Шанхай, Китай - 26,3 милиона души. Преди много години Шанхай беше просто малко селце. Днес това е най-големият град в Китай. Известен е с търговската зона Nanjing Road, където можете да намерите модерни молове, традиционни китайски магазини и заведения за хранене.
Сао Пауло, Бразилия - 21,8 милиона души. Това е градът на контрастите. Крайната бедност е съчетана с лукс. Тук можете да видите небостъргачи и градски бедни квартали - фавели. Основният проблем на Сао Пауло е водоснабдяването, тъй като в града има малко естествени източници на питейна вода.
5 причини да не ходим в Турция за морската си почивка
Мексико Сити, Мексико - 21,6 милиона души. През 1900 г. в този град са живели само 500 хиляди души. Въпреки това, поради движението на хора от провинцията към градовете, до 70-те години населението се е повишило до 9 милиона.
Кайро, Египет - 20,4 милиона души. Този град е дом на 11% от населението на Египет. Днес градът има сериозни проблеми с транспорта. Кайро също има пустинен климат и често се случват прашни бури.
Дака, Бангладеш - 20,2 милиона души. Тук се провеждат различни фестивали и религиозни събития. Правителството на страната, историческите сгради (дворецът Нимтали и крепостта Лалбаг) също се намират в този град. Но по време на сезона на дъждовете и циклоните в града често се случват наводнения.
Мумбай, Индия - 20,1 милиона души. Това е финансовата и търговска столица на Индия. Основните проблеми на града са лошото качество на жилищата и лошите санитарни условия. А пътищата в Мумбай са едни от най-натоварените в света поради лоша инфраструктура и обществен транспорт.
Пекин, Китай - 19,4 милиона души. На жителите на Пекин се препоръчва да си останат вкъщи поради промишленото замърсяване на въздуха, честите пясъчни бури и автомобилните газове. Що се отнася до гъстотата на населението, тя е 4600 души на км.
Осака, Япония - 19,2 милиона души. Хората тук са изправени пред сериозни проблеми като постоянни задръствания и трудности при намирането на прилично жилище.