Пловдив с нова атракция, ще можем да видим нещо уникално СНИМКИ

Планираме да направим открит археологически парк, има и перспектива при връзката "Тракия" - "Южен", разкри заместник-кмет

https://pochivka.blitz.bg/pateshestviya/plovdiv-s-nova-atrakciya-shte-mozhem-da-vidim-neshto-unikalno-snimki Pochivka.blitz.bg
Пловдив с нова атракция, ще можем да видим нещо уникално СНИМКИ

Пловдив ще има скоро нова археологическа атракция. Уникален тракийски храм, върху който е вдигната средновековна църква с некропол около нея е откритието след три години разкопки на Голямата могила в район "Южен". Това обяви доц. д-р Костадин Кисьов, директор на Археологическия музей в Пловдив, в присъствието на кмета Костадин Димитров, ресорния зам.-кмет Пламен Панов.

"След три години сме на финалния етап на разкопките. Тук в района е имало около 50 могили, но е останала само тази. През първата година открихме, че на върха на самата могила е имало средновековна църква от 12-13 век с некропол около нея. През тази година открихме нещо много интересно - имало е подход и трасиран път с пътна настилка, обслужвал самата църква", разказа доц. Кисьов.

Невероятно, но факт! Гражданите на Перперикон си построили Рим в Родопите

Пловдивските археолози са установили, че могилата е издигната заради тракийския храм, а не заради църквата, пише "Марица".

"Това е много интересен случай - унаследяване на култово-религиозно място. За първи път върху могила се открива църква, но това разположение не е случайно. Явно тук имаме християнски храм, на това място е имало свещен храм и е било култово свещено място на хората от Филипопол", обясни доц. Кисьов.

В основата на могилата е открит тракийският храм - миналата година е намерено и обследвано само източното помещение, където няма останки от погребение, нито от кремация, нито от трупополагане. Храмът е дълъг 10 метра, а централното помещение е 4 метра на 4 метра. Има изграден триъгълен фронтон, има входна рамка, влиза се от запад и се влиза в източното помещение, което се е използвало за обреди.

Тази година е проучено западното помещение. По думите на доц Кисьов, архитектурата е изключително интересна. Това е първият тракийски храм и по начина на изграждане и по използване на строителни технологии".

Дяволските камъни, примамващи иманяри и туристи със съкровищата си

Датиран е от 3 век преди Христа, а най-ценното е, че като архитектура и паметник е добре запазен, което означава, че може да се направи пълно възстановяване на храмовата постройка. Има много останки от глинени съдове и от седем вида домашни животни, но има и от елени.

(Снимки: "Марица")

Планираме да направим открит археологически парк, има и перспектива при връзката "Тракия" - "Южен". Част от артефактите на Пловдив може да се изложат на това място, да има залесяване, да изградим детски атракции", добави Пламен Панов.

600 000 лева сме отделили за разкопки тази година. Археология се открива навсякъде в Пловдив - Бетонен мост, Източната порта, Небет тепе. Продължаваме работата по Брезовско шосе, коментира кметът на Пловдив Костадин Димитров. /pochivka.blitz.bg

Горещи

Коментирай