Райският остров, който пребори коронавируса за нула време

Райският остров, който пребори коронавируса за нула време

За разлика от други държави, правителството реагира светкавично след първите признаци за задаваща се епидемия

Според един световноизвестен писател, Раят е създаден по образа на реално съществуващ на земята остров. Тази страна е толкова красива, че Марк Твен я помислил за Рая.

За съжаление и истинският земен Рай – Мавриций, не беше подминат от Covid-19. Първите три случая на заразени бяха открити на 18 март. Естествено, както навсякъде, това много притесни местните жители.

Изненадващо за мнозина, обаче, на 11 май страната обяви, че се е преборила с коронавируса. Всички 332 заразени бяха излекувани.

Венецианците роптаеха срещу туристите, а сега се тръшкат: Без тях това е мъртъв град!

А само три месеца по-рано Световната здравна организация изчисли, че от всички африкански страни Мавриций е под най-голям риск от заразяване и ще е втори по процент на заразени. Изчисленията предричаха около 90 000 средни, теежки или животозастрашаващи случаи на заразяване и над 800 починали.

Как беше постигнат този впечатляващ резултат?

Най-очевидната причина е, че Мавриций е малък остров, което означава, че му е лесно да затвори границите си. Сравнително малкото население улеснява следенето и контрола над разпространение на заразата, пише African Arguments.

Противно на всички прогнози, в цяла Африка има значително по-малък брой на заразени спрямо процентите в Европа и Америка. Смъртните случаи също са много по-малко в сравнение с други часто на света. Мнозина изтъкват като фактор ниската гъстота на населението и неговата по-млада възраст. Други твърдят, че развиването на имунитет срещу маларията и различните епидемии, които са избухвали в миналото, също са от значение.

На Мавриций, обаче, малария няма от 20 години. Освен това той е 19-тата най-гъсто населена държава в световен мащаб, а населението му е застаряващо. Тогава как се справи страната със ситуацията?

За разлика от други държави, правителството в Порт Луис реагира светкавично след първите признаци за задаваща се епидемия. Страната, в която на година има повече туристи, отколкото постоянни жители, вирусът просто нямаше как да не влезе. Нейните 1,3 млн. жители, които понякога живеят буквално един върху друг, рискът от разпространение е наистина висок.

Още на 22 януари започна сканирането и изолирането на пътници в риск по летищата. На 28 февруари бяха създадени центрове за карантина на посетители от страни с разпространение на вируса.

Когато първите три случая бяха потвърдени на 18 март, Мавриций затвори границите си и наложи постоянна блокада. В същото време правителството и представители на частния сектор вече бяха организирали медийна и корпоративна кампания а информиране на обществото и работниците за предпазните мерки, предприети за ограничаване на заразата.

Властите засилиха и правенето на тестовете – бяха изследвани 8% от населението, което е един от най-високите проценти в света.

Мавриций е силно централизирана държава. Това помага много, когато е нужна бърза мобилизация на ресурсите за провеждане на тестове, проследяване на заразени, изолация и лечение. Също и за осигуряване на безплатно лечение на всички пациенти с Covid-19. Това позволи и на правителството да предложи силна социална подкрепа, за да смекчи недоволството от налагането на полицейски час. Тази подкрепа влючва система за подпомагане на заплащането, доставките на храна и помощ за осигуряващите се и работещите в неформалния сектор.

За няколко седмици на острова беше затворено абсолютно всичко – от летища, ресторанти, хотели до хранителни магазини. Бяха организирани доставки на храна за хората в затруднено положение. Плащането на кредити беше отложено с 6 месеца. Медиците, полицаите и всички останали, работещи на първа линия, получиха възнаграждение за работата си.

Благодарение на политическата си система Мавриций успя да постави общественото здраве над икономиката почти без съпротива. Страната въведе някои от най-строгите мерки за забрана за придвижване, което блокира икономиката за няколко седмици. Тези ограничения бяха придружавани с ежедневни правителствени брифинги по телевизията, които напомняха на гражданите за опасностите, които ги дебнат, ако нарушат правилата. Наблягаха и на колективната отговорност.

Във всички тези свои действия правителството беше облагодетелствано от традиционната култура, която често призовава хората да действат в интерес на националното единств. В Мавриций, чието население е съставено от много етнически и религиозни групи, от хората се очаква да почитат както своите собствени традиции, така и тези на другите общности.

И накрая, фактът, че в страната обществото е силно свързано, помогна много за колективната отговорност. Когато някой падне или умре, повечето жители намират своя директна или индиректна връзка с него. На един малък остров болестите и смъртта винаги са близо до дома и никое семейство на може да остане незасегнато от една национална криза за дълго време.

Въпреки че на райския остров пеидемията отмина, парламентът прие закон, с който много от ограничителните мерки остават в сила поне до края на пандемията в световен мащаб. Това означава ограничаване на определени правила, което вече е възможно със закон.

Гответе се! След края на карантината настаняването в хотела ще изглежда ето така СНИМКИ

Наред с други неща се премахва допълнителното заплащане за нощен труд, годишният отпуск се намалява от 21 на 7 дни, плащането за допълнителен труд не е задължително, а на полицията е разрешено да арестува хора без заповед в случай на „основателно съмнение“.

В момента на Мавриций всичко е отворено – магазини, хотели, плажове. Летището, обаче, все още не приема полети. Туристическото министерство на страната уверява, че тече активна подготовка за посрещане на чужденци и че това ще бъде възможно съвсем скоро.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай