Едно сравнително малко популярно място в Русия в продължение на десетилетия е сполетявано от серия необичайни смъртни случаи.
Част от полуостров Камчатка, известна още като Долината на смрътта, е истинска вулканична зимна приказка, разположожена в Далечния изток на Русия. И изключително смъртоносна.
Какво е да работиш в Долината на смъртта – на 50 градуса жега, наводнения и завеяни туристи
Там пейзажите с безкрайна снежна покривка и назъбени планини са приказно красиви, но всеки, който навлезе в малките долини, вече не излиза от там. Този район от полуостров Камчатка – в подножието на вулкана Кикпнич, е известен като гробище за животни, но е опасен и за хората и по тази причина е затворен за туристи, съобщава „Дейли Стар“.
Когато снегът се стопи се появяват много животни, търсещи храна и вода, като много от тях скоро умират. Когато хищниците – като вълците, забележат лесната плячка и се отправят натам, те също умират.
Зловещото в тази история е, че труповете се замразяват по естествен начин и се запазват, показвайки, че по тях няма следи от външни наранявания и болести.
Тази част на света дълго време е стояла непокътната, докато не е открита в началото на 20-и век. Легендата разказва, че двама ловци се натъкнали на мястото през 30-те години и там видели сурова пустош, покрита с мъртви животни. След като двамата изпитали силно главоболие в продължение на няколко минути, те избягали, което спасило живота им.
история предизвикала засилен интерес към района и много търсачи на приключения посетили долината през 40-те и 50-те години. Но не всички се върнали. Според местните хора най-малко 80 души са загинали там.
Официалната версия посочва, че Долината на смъртта е открита чак през 1975 г. от група вулканолози, водени от Владимир Леонов. Те видели мъртви животни докъдето им стигал погледът.
От 1975 до 1983 г. били проведени проучвания, които посочили, че животните били убити от вулканичен феномен. Един вулкан изхвърлял смъртоносна смесица от сероводород, въглероден диоксид, серен диоксид и въглероден дисулфид, които се натрупвали в ниската част на долината, където нямало вятър да ги разнесе.
Обикновено птиците са първите жертви, тъй като те идват да пият вода в реката. Техните трупове привличат лисиц, пристигащи в долината на лов, а те пък водят след себе си по-големи хищници.
Смъртоносните газове не позволяват развиването на бактерията, отговораяща за разлагането, в резултат на което телата се запазват много добре. Някои хора вярват, че газовете в долината могат да причинят частична парализа, но това още не е доказано.
Това, което е потвърдено, е че хората често страдат от главоболие, повишена температура и слабост, което може да доведе до смърт. Въпреки че на мясото са проведени много научни експедиции, продължават да се разпространяват много неофициални истории за долината.
Една от неразрешените мистерии е от 70-те години. Според студента Виктор Дерягин, който участвал в откриването на долината, съветски военни пристигнали с хеликоптер, взели няколко необичайни проби и бързо си отишли.
На това място от 400 години не е падал дъжд, но пък живеят хора
Независимо дали тези неща са верни, Долината на смъртта все пак е опасна. Макар че е затворена за посетители, тя може да бъде разгледана от наблюдателна площадка, поставена на безопасно разстояние.
Друг начин да се види тази земя с мрачна слава е на обиколка с хеликоптер, на която могат да се видят и други части на полуострова.