Едно премигване и можете да преминете през някои от по-малките държави в Европа, без да се усетите. Например Люксембург, който може да бъде пресечен с кола за малко повече от час в най-широката му точка.
Преди да се усетите, вие сте изскочили от околните страни като Франция, Германия или Белгия, като само орловият поглед би забелязал граничния знак и раираните знамена на Великото херцогство далеч зад вас.
Възможността за това отчасти се дължи на дребния му размер, но също и благодарение на люксембургското наследство: договор, подписан преди повече от 30 години в малкото селце Шенген в далечния югоизток на страната. Сега известното Шенгенско споразумение драматично промени начина, по който пътуваме в Европа, и продължава да се разширява.
Воден салют за първия шенгенски полет в Бургас и Варна, огромна радост и за Плевен
На повърхността на нещата Люксембург може да се разглежда като търговски център, където европейските големци се занимават с нещо и се правят пари. Освен това изглежда, че заема много малко място на картата и в резултат на това често неволно се пренебрегва като дестинация в полза на по-значимите си съседи.
Член-основател на сегашния Европейски съюз, миниатюрната държава е дом на една от трите столици на ЕС – град Люксембург (заедно с Брюксел и Страсбург), и остава ключов играч в управлението на съюза.
През 1985 г. Люксембург допринесе и за създаването на забележително законодателство: подписването на Шенгенския договор, едностранно споразумение, гарантиращо пътуване без граници в европейските страни-членки, съобщава Би Би Си.
По следите на това историческо място трябва да пътувате надолу по долината на Мозел, тиха, невзрачна част от източен Люксембург. Река Мозел лениво играе ролята на естествена граница между Люксембург и Германия.
Точно когато си мислите, че страната свършва, пристигате в малкия Шенген, сгушен сред лозите на западния бряг на Мозел. С по-малко от 520 жители, това със сигурност не е известна дестинация и не прилича на място, което ще промени начина, по който хората пътуват в Европа.
Независимо от това, именно тук, в една мрачна сутрин на 14 юни 1985 г., се събраха представители на Белгия, Франция, Люксембург, Западна Германия (тогава) и Холандия, за да подпечатат официално сделката за тази революционна нова зона без граници.
С наближаването на края на Втората световна война през 1944 г. Белгия, Люксембург и Холандия се обединяват, за да създадат Бенелюкс. Тази група от трима признава ползите, които ще дойдат през следващите, неизбежно трудни, десетилетия от съвместна работа и се надяват да насърчат търговията чрез митническо споразумение.
Надграждайки Бенелюкс, Римският договор от 1957 г. създадва Европейската икономическа общност (ЕИО), разширен митнически съюз от шест държави-основателки (Бенелюкс плюс Западна Германия, Франция и Италия).
В началото на 80-те години на миналия век имаше 10 членки на ЕИО и докато между нациите се прилагаха само бързи гранични проверки, реалността беше, че това все още спираше потока на трафик, изискваше човешка сила и все повече се възприемаше като ненужна бюрокрация. Концепцията за едностранно пътуване без вътрешни граници обаче раздели членовете, като половината искат свободно движение само за граждани на ЕС и по този начин остават ангажирани с проверки на вътрешните граници, за да се прави разлика между граждани на ЕС и граждани на държави извън ЕС.
Тъй като Люксембург скоро трябваше да поеме председателството на ЕИО, малката нация имаше право да избере къде да се състои подписването на този договор. Просто така се случва, че Шенген е единственото място, където Франция и Германия се допират до член на Бенелюкс и така го превръщат в избраното място.
Като място за среща на три държави, изборът на Шенген беше пропит със символика. За да се гарантира, че това е неутрална афера, подписалите се събраха на развлекателен круизер - MS Princesse Marie-Astrid, за да поставят подписи на хартия. Крайцерът е акостирал възможно най-близо до границата с три точки, която минава по средата на река Мозел.
Независимо от това, подписването в Шенген не успя да привлече голяма подкрепа или внимание по това време. Както и петте държави-членки на ЕИО, които бяха против него, много служители от всички страни просто не вярваха, че той ще влезе в сила или ще успее. Дотолкова, че в съдбовния ден нямаше нито един държавен глава от петте подписали нации.
Въпреки това плюсовете на Шенген далеч надвишават минусите за повечето хора. За местните жители това може да означава всичко - от посещение на приятели и ходене на работа, до отбиване в Люксембург, за да се възползват от сравнително ниския данък върху горивото в страната в сравнение със съседите й, особено дизела.
Тъй като Шенген е встрани от всяка голяма пътна артерия, има вероятност да се озовете там, само ако положите съзнателни усилия да отидете. На около 35 км път с кола от град Люксембург, маршрутът ви отвежда през гори, над земеделска земя и надолу в долината на Мозел.
Пейзажът се променя доста забележимо, докато се спускате по селските хълмове към град Ремих. От тук е приятно шофирането край реката, криволичеща между покрити с лози склонове, до центъра на Шенген - Европейскияя музей. Тук историята за това как е възникнало Шенгенското пространство е експертно разказана чрез интерактивни изложби вътре и различни паметници отвън.
Не пропускайте кабинета с официални шапки за граничен контрол от държавите-членки по времето, когато са се присъединили към зоната, всяка част от националната идентичност, която е предадена, за да може Шенген да работи.
Парчета от Берлинската стена стоят идеално разположени пред музея, поставени там, за да ни напомнят на всички, че стените – в този случай световноизвестният стоманобетон от един от членовете-основатели, не трябва да остават завинаги.
Подробно указание за действие на летищата след приемането ни в Шенген по въздух
По-нататък по кея пред музея ще откриете три стели или стоманени плочи, всяка със собствена звезда в памет на членовете-основатели. И накрая, има поразителните стълбове на нациите, които красиво описват емблематични забележителности от всеки член на Шенгенското пространство.
Разбира се, в това спокойно гранично село крие повече интересни неща от историята на международния договор. Посетителите могат да удължат престоя си, за да се насладят на речен круиз по река Мозел, да се отправят на пешеходен туризъм или колоездене из околните хълмове или да опитат малко crémant (почитаното пенливо бяло вино в региона), за да усетят истинския вкус на живота в Шенген, малкото село, увековечено в световната история.