Странните суеверия и обичаи на гърците, които само те си разбират

Странните суеверия и обичаи на гърците, които само те си разбират

За много местни хора празнуването на имения ден е по-важно от рождения ден

Гърция е страна с богата култура и традиции, които се предават от поколение на поколение. Тези обичаи са отражение на миналото на страната и са едно от нещата, които я правят толкова интересна за посетителите.

Гърците имат някои много странни суеверия и обичаи, за които чужденците имат нужда от обяснение. Някои от тях, обаче, не са чак толкова екзотични за нас като съседна държава.

Вижте странните вярвания и интересните обичаи в южната ни съседка:

Суровата истина за живота в Гърция

Имени дни

Въпреки че имените дни не са нещо уникално за Гърция, там те са на особена почит. За много гърци празнуването на имения ден е по-важно от рождения ден. Освен че е обичайно да се обадите на празнуващия, за да го поздравите, той често черпи гостите си вкъщи или в таверна.

Първият ден от месеца

„Кало мина“ („добър месец“) е традиционен поздрав, който ще чуете в първия ден на месеца. В гръцката култура той е много важен, защото символизира ново начало. Гърците се поздравяват като си пожелават хубави неща за предстоящия месец, съобщава Culture Trip.

Лошо око (Мати)

Вероятно най-известното суеверие, което Гърция споделя с Турция, а и с други държави, е вярването, че лошото око е проклятие (матиасма), което е хвърлено от завистлив или лош човек. За да се предпазят от него, гърците вярват, че трябва да си носят амулет. Това са известните сини стъкълца с нарисувано око на тях.

Плюене

Гърците вярват, че плюенето прогонва дявола и злото. Те не плюят наистина, а казват „пу, пу, пу“ (не по-малко от три пъти). Обичайно е да се плюе, когато някое разкаже за лоша новина или смърт, когато някой коментира нечие здраве и красота или дори когато някой се радва на бебе и малко дете, за да не хвърли коментиращият „лошо око“ на човека.

Кръщаване

В Гърция някои имена са много често срещани. Това идва от стара традиция, която цели да осигури продължаването на името. Първото дете се кръщава на дядо или баба. Ако е момче, взема името на дядото по бащина линия. Ако е момиче – на бабата по майчина линия.

Обичайно е също първото дете да се кръщава на родителите на бащата, независимо дали е момче или момиче. Нерядко има братовчеди с еднакви имена, които могат да се различават по кратката форма или прякор. В последно време много родители решават да не следват тази традиция или да използват името на бабата или дядото като второ име.

Друг интересен факт е, че детето няма име докато не се кръсти в църква. Дотогава то се нарича само „бебе“.

Празници в дните на светци

През цялата година дните на съответните светци са почитат в църквите и параклисите, особено в селските райони, макар че това може да се види и в градовете. На този ден – „панигири“ или фестивал, се организира празненство след църковната служба. Празникът включва безплатна храна и напитки, традиционна музика и танци до сутринта. На островите тези панигири често са придружени от процесии и шествия с духова музика.

Чупене на чинии

Друга традиция, с която гърците са известни, е чупенето на чинии. Въпреки че произходът ѝ не е съвсем ясен, тя се свързва с изразяването на радост и въодушевление или показване на уважение към музиката на празненството.

Тази традиция е забранена през 1969 г. и заменена в клубовете с музика на живо с хвърляне на цветя в краката на певците или между гостите. На някои частни партите все още можете да видите хвърляне на чинии, въпреки че е по-вероятно те да са пластмасови.

Коледен кораб

Традиционно гърците не украсявали елха за Коледа, а кораб. Чак през 1833 г., когато баварският крал Отон празнувал първата си Коледа като владетел на Гърция, била донесена и елхата. Като символ на една морска нация, корабът се украсява в чест на моряците, завърщащи се при семействата си около празниците. В наши дни тази традиция се завръща не само на островите, но и в континенталната част.

Четвъртък 13-и

Докато много хора смятат петък 13-и за ден с лош късмет, за гърците това е четвъртък 13-и. Тази дата се свързва с превземането на Константинопол от кръстоносците през 1204 г.

Кревати

Тази уникална традиция може да се види по гръцките сватби. „Кревати“ е обичай, при който бъдещата булка и нейните неомъжени приятелки се събират, за да украсят леглото на бъдещото семейство с нови чаршафи и декорации и хвърлят подаръци, пари и ориз върху него. Дори слагат малки деца вътре. Този ритуал се прави, за да донесе благополучие и плодовитост на двойката. В съвременните сватби невинаги се прави.

Великден

Великден, а не Коледа, е най-важният религиозен празник за гърците. Ако имате възможност да посетите страната по това време, ще имате незабравимо преживяване. От началото на поста до Великден календарът е изпълнен с традиции и ритуали, които много хора още спазват.

В четвъртъка от втората седмица на поста е „Цикнопемпти“ или „горящия четвъртък“. Тогава гърците обикновено се събират заедно и пекат месо. В Атина дори можете да видите работници в таверни, които пекат месо на улицата.

Красивите гръцки острови, на които туристите не ходят

Страстната седмица също е изпълнена с традиции като боядисване на яйца в червено, украсяване на Божия гроб с цветя и много шествия. Нощта на Велика Събота е кулминацията на празника със специална литургия, на която присъстват повечето гърци. Хората се обличат добре и се събират в местната църква, където светлините са изгасени, за да бъде тъмно като в гроба на Христос. Свещеникът запалва свещ с Благодатния огън, донесен специално от Ерусалим и пее „Христос Воскресе“.

В неделя на Великден обикновено семействата се събират за традиционен обед, който може да продължи до вечерта. Яде се печено агне и много други вкусотии.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай

менелаос

менелаос 06.12.2020 18:23

И да триеш,и да не триеш това е!Гърците са народ,а българите са тълпа!

kamelia123

kamelia123 06.12.2020 18:36

Обиждайки българите,явно се постига голямо величие.Голям глупак си!

repomen

repomen 08.12.2020 22:25

а пък гъзолизците българи празнуват велик ден със бънита зайци и хелуини. разни

коко

коко 02.03.2021 21:38

само пиша за проект по география