Съветския град-призрак Инилчек, в който нощем се случва нещо страшно ВИДЕО

Съветския град-призрак Инилчек, в който нощем се случва нещо страшно ВИДЕО

Планът бил там да се заселят миньори и работници в завода за преработка на суровините с техните семейства

В края на комунистическата ера – през 1980 година, Съветският съюз решава да построи един нов град на 2000 м надморска височина. Причината за това е, че в района има богати залежи на полезни изкопаеми – волфрам, олово, молибден и др.

Градът бил завършен малко преди краха на СССР – през 1989 година. Въпреки че било планирано там да се заселят над 20 000 души, днес той е истински град-призрак.

Селището е построено в долината на река Инилчек на границата на Киргизстан с Китай и носи същото име. Намира се в подножието на планината Тяншан, недалеч от известните ледници Северен и Южен Инилчек.

Най-странният град на света, в който има само един блок и всички живеят там

Планът бил там да се заселят миньори и работници в завода за преработка на суровините с техните семейства. За целта били построени многоетажни жилища, училища, болници, спортни площадки. Имало дори летище с писта.

След като строителството било завършено, тук започнали да пристигат млади хора от целия Съветски съюз. След разпада му, обаче, всичко замряло – нямало работа, а хората започнали да бягат.

Днес в Инилчек живеят около 30 семейства. Те отглеждат животни и приютяват туристи и алпинисти, идващи на езерото Мерцбахер и покоряващи високите върхове на Тяншан.

По думите на местните жители, от изоставените сгради на мъртвия град нощем се носят странни звуци.

В града и в долината има много изоставени мини, фабрики, институции и жилищни сгради. Сред тях е домостроителен комбинат с цехове за бетон и тухли. На тухлите на много от местните сгради се вижда знакът на Инилчек. Изграждането на завода било икономическо правдано, тъй като било по-лесно строителните материали да се произвеждаъ на място, вместо да се пренасят на 150 км през планински проход на 3800 м надморска височина.

Една от първите построени сгради е пунктът за помощ, който съчетавал функциите на санитарен пункт, пожарна служба и спасителна база.

 

Въпреки че големият минно-преработвателен завод не е успял да заработи, в околностите на града са изкопани няколко десетки мини. Някои от тях били само проучвателни, а други работели изцяло.

Построен е и център, който да координира спасителните операци в мините. Той бил оборудван, а останките от техниката все още могат да се видят.

 

Самият преработвателен завод не е завършен и не успява да заработи, тъй като проектът бил твърде мащабен за независим Киргизстан.

Съвременна Монголия. Невероятно пътешествие в Средновековието!

Къщите на работниците сега изглеждат като празни кутии. Повечето от тях са само частично готови за обитаване. От прозорците се вижда потресаващият им вид.

 

В останалата част от града има недовършени къщи, магазини, кафенета. От обществените сгради функционират само едно училище и половината от първия етаж на детска градина.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай

lmn64@abv.bg

[email protected] 07.04.2020 19:34

И къде е видеото ? Чуват се шумове на всякъде......

ТАСС

ТАСС 08.04.2020 16:27

И после дошъл дядо Рейгън и приказката се свършила! СССР замина в небитието.

рак

рак 09.04.2020 11:01

мисията на живота на евреина Горбачов била ционизма да победи комунизма и успя и е много щастлив

рак

рак 09.04.2020 11:02

не само Русия целия свят го мрази

рак

рак 09.04.2020 11:04

с изключение на евреите