Тайните на двореца в Кричим ВИДЕО

На първия етаж са разположени стаите за гости. Мебелировката е автентична и е запазена до ден-днешен

https://pochivka.blitz.bg/pateshestviya/taynite-na-dvoreca-v-krichim-video Pochivka.blitz.bg
Тайните на двореца в Кричим ВИДЕО

Един от най-красивите паркове на България днес се намира на територията на двореца Кричим, който в миналото е бил ловна резиденция на цар Борис ІІІ Обединител (1918-1943 г.), съобщава БГНЕС.

Дворецът е може би единственият, който цар Борис ІІІ си позволява да дострои през 1936 – 1937 г. с помощта на своя близък сътрудник арх. Йордан Севов. Той се отличава не само с красивите си пейзажи, но и елегантната и изчистена вътрешна подредба на стаите и залите в него. Там няма никакви излишества или разкош, всичко е направено, за да бъде удобно за обитателите му – царското семейство на България.

Царският дворец в София - какво не знаете

Началото

Началото е поставено през 1901 г. Тогава пионерът на лесовъдното дело в България и близък до Двореца Константин Байкушев запознава княз Фердинанд І с района, който някога е бил част от прочутата Велика българска гора, стигаща чак до Белград.

Монархът, който освен държавник е и учен ботаник със световно признание, веднага оценява красотата на този имот, който някога е принадлежал на султана.

Така се поставя началото на един ловен парк. През 1905 г. по идея на архитект Георги Фингов се построява Австрийската къща, представляваща ловен павилион. Оформят се алеи, засаждат се нови дървета, някои от които се внасят от чужбина.

Днес до вековните дъбове можете да видите уникални за нашата флора представители като бонбоненото дърво, гинко билоба, гигантски метасеквои, персийско желязно дърво и др.

Така първоначалният парк от 2 декара постепенно се разраства и достига 27 декара през 1909 г. Постепенно през годините той се увеличава, за да достигне днес до 300 декара, а целият имот е около 2000 декара. Ловната резиденция не може и без своя животински свят – още по времето на княз Фердинанд І са внесени първите елени и лопатари.

Дворецът

Цар Борис ІІІ остава в историята като монархът, който не е построил нито един дворец, с което се отличава от всички останали ръководители на България преди и особено след него. Със своя скромен живот и непосредственост, а също така с достойното си поведение по време на тежките години на своето управление и Втората световна война, той остава в сърцата на българите.

Основната сграда на двореца в Кричим се преустроява през 1936 г. от архитект Йордан Севов. Всъщност резиденцията въобще не прилича на дворец, какъвто ние бихме си го представили. Строгост без всякакъв лукс излъчва както самата сграда, така и вътрешния интериор.

На първия етаж са разположени стаите за гости. Мебелировката е автентична и е запазена до ден-днешен, единствено са сменени пердетата, покривките и тапетите през 2012 г., но и те максимално се доближават до първоначалния си вид. В стаите за гости, където няма баня, има вградена мивка. Особено красиви са баните.

По стените има картини на майстора на акварела Константин Щъркелов, който е учил княгиня Евдокия да рисува.

Ловна резиденция не може и без трофеи. Има много препарирани глави на елени и различни видове птици.

Баровци от древността: Най-богатият двоец у нас вече отвори врати СНИМКИ

Може би най-интересен е кабинетът на цар Борис ІІІ, който пази тайните от политическата история на България в годините на неговото царуване. На бюрото можем да видим копие на снимка на царя и царицата с двете им деца.

Днес дворецът „Кричим“ се посещава от много туристи, но според местния екскурзовод сред посетителите не са наследниците на царското семейство - бившият премиер Симеон Сакскобургготски и неговата сестра Мария-Луиза.

Горещи

Коментирай
1 Коментара
LeoX
преди 1 час

Иcкатe напълно нови yсещания в CEKCA? Tогава тpябва да опитате това нещо---- https://do.my/xpro

Откажи