Този тайнствен сибирски народ е произлязъл от извънземни?

Този тайнствен сибирски народ е произлязъл от извънземни?

Техният външен вид, език и традиционен полуномадски начин на живот озадачава учените

Кетите са коренни жители на Сибир, за които се счита, че са една от най-малките етнически групи в региона. Техният външен вид, език и традиционен полуномадски начин на живот озадачава учените по отношение на техния произход. Някои дори смятат, че те имат връзка с коренни племена в Северна Америка.

Съществуват дори кетски легенди, според които те са дошли от космоса, съобщава Ancient Origins.

Какъв би могъл да е истинският произход на този народ, който се отличава страшно много от останалите около него?

Този град в Южна Америка се е появил преди около 5000 години и всички се питат дали не е построен от извънземни

Заселване в Сибир

Думата „кет“ може да се преведе като „човек“ или „мъж“ и е съвременното название на този особен сибирски етнос. Преди това те са били известни като остяки или енисейски остяки (което е тюркска дума за „чужденец“), което отразява региона, в който са живели.

Първоначално кетите се заселили около южната и средната част на река Енисей, които се намират в днешния Красноярски край на Руската федерация.

Традиционният им начин на живот бил номадски – лов и търговия на кожи от животни като катерици, лисици, елени, зайци и мечки. Те строили палатки от дърво, брезова кора и кожи и развъждали елени и риба. Много от тези неща се практикуват и до ден-днешен.

Докато броят на представителите на кетите е забележително стабилен през целия 20-и век – около 1000 души, има значителен спад на хората, които могат да говорят местния език. Този език е уникален и се счита за „жив лингвистичен фосил“.

Лингвистичните проучвания са довели до теорията, че тези хора по някакъв начин са свързани с определени северноамерикански племена и че последните са мигрирали от Сибир преди хилядолетия.

Кетски фолклор

Според една кетска легенда. Кетите са извънземни, дошли от звездите. Друга легенда твърди, че първоначално те се заселили в южната част на Сибир – или около Алтай и Саянските планини или между Монголия и езерото Байкал. Нашественици, обаче, принудили кетите да избягат на север в сибирската тайга.

Легендата твърди още, че тези нашественици били тистад или „каменни хора“, които може да са били някои от етносите, образували ранните степни обединения на хуните. Предполага се също, че тези народи били номадски, отглеждащи елени и коне.

Необяснимият език на кетите

Може да се каже, че най-интригуващият аспект от живота на кетите е техният език. За начало, той не прилича на никой друг език, говорен в Сибир. Всъщност той принадлежи към езикова група, известна като енисейска, която се състои от многобройни езици, говорени в района на Енисей. Освен кетския, в нея влизат още езикът на югите, който е обявен за изчезнал през 1990 г., и езиците на котите и арините, които не съществуват още от 19-и век.

Има опасения, че кетският също ще изчезне. Спроед преброяванията през 20-и век, населението на кетите си остава стабилно през десетилетията – не се увеличава и не намалява драстично.

Например през 1989 г. са преброени общо 1113 кети. Но едва половината от тях можели да говорят кетски, а оттогава ситуацията се влошава.

Северноамерикански произход?

Кетският език е привлякъл вниманието на лингвистите и се счита, че той е произлязъл от протоенисейски език, който може да е свъзран с толкова различни езици като баския в Испания, бурушаския в Индия, както и с китайския и тибетския.

Едуард Важда, историк-лингвист от Университета в Западен Вашингтон, поставя хипотезата, че кетският език може да е свързан с езиковата група На-Дене в Северна Америка.

Какво всъщност има в Бермудския триъгълник

Ако тази хипотеза се окаже вярна, това ще хвърли съвсем различна светлина по въпроса как са били заселени Америките.

(Снимки: Уикипедия)

Совен лингвистични връзки, учените се опитват да установят и генетични такива между кетите и американските индианци в подкрепа на миграционната хипотеза. Този опит, обаче, не е много успешен. Първо, малкото ДНК проби, които са взети, може да са били замърсени. И второ, северноамериканските коренни жители често отказват да дават проби, затова са ползвани проби от южноамериканци.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай

budala americanec

budala americanec 29.06.2021 8:54

Наричат ги още рошльовците.

FireBG

FireBG 29.06.2021 12:25

пожарни касети http://www.firebg.org/bg/products/64/65/

Рошльо

Рошльо 29.06.2021 13:07

Подозирах, че сиганите са извънземни.....