Популярният турски актьор Екин Коч нарича Анталия свой дом дълго преди да стане филмова звезда в родината си.
През 2015 година той приема да изиграе главната роля във "Великолепният век: Кьосем", което му носи международна слава. В сериала „Моето име Гюлтепе“ той влиза в образа на Сейфи. Също така играе в сериала „Ще ти кажа една тайна“. Има роля в нашумялата поредица "Наследници" на HBO. През 2023 г. неговият филм „Изпепеляващи дни“, в който изпълнява главна роля, беше част от програмата на 27-ия „София филм фест“.
Поради стройната и атлетичната си фигура, освен като актьор, Екин работи и като модел. Някои го наричат „турския Киану Рийвс“.
(Снимка: Getty Images/Guliver)
Пред Би Би Си той разкрива любимите си места за посещение и разходка в Анталия, които далеч не се ограничават само до плажа.
Основана от древните гърци като Аталия през 2-ри век пр.н.е., Анталия оттогава е била окупирана от римляните, Селджукския султанат и османците; дори издържайки кратка италианска окупация след Първата световна война, преди Турция да обяви независимост.
Днес Анталия – перлата в короната на Турската ривиера и, заедно с Истанбул, един от най-посещаваните градове в света през 2023 г. – привлича както семейства, така и знаменитости от най-висок ранг със своя 2000-годишен Стар град и зашеметяващите тюркоазени води.
„Ако сте от Анталия, имате специална връзка с морето“, казва Коч. "Морето е навсякъде. Ядем от морето, плуваме, седим до морето. Винаги съм обичал да бъда свързан с морето", добавя той.
Ето и неговите препоръки за най-добро изживяване в Анталия:
1. Най-добро кулинарно изживяване: Пияз, пресни средиземноморски морски дарове и мезе
Богатата културна история на Анталия е създала вкусно кулинарно наследство, вдъхновяващо местни ястия като yanıksı dondurma – „прегорял“ сладолед, направен от малтийско козе мляко, което кипи при по-висока температура, произвеждайки замразено лакомство с уникален вкусен прегорял вкус.
Вътрешен съвет:
Съветът на Коч: посетете в началото на юни или края на май. „През юли е твърде горещо“, казва той. „Трябва да предупредя обществеността, че ще бъде много горещо. Колко горещо? „Адски горещо!“, казва [до 40C]. "Ще се разтопиш. Дори водата може да не ти е достатъчна, за да се охладиш. Вземи си слънцезащитен крем! Не искаш да излизаш без шапка. Това е много, много важно."
Но местните носят ли шапки? "Петдесет на петдесет". А трябва. Хората умират заради това", казва той.
Когато Коч е в града, той веднага забелязва регионалните различия в традиционните турски ястия, като пияз - турска салата от бял боб, която обикновено се приготвя с тахан, яйца, магданоз и лук. „[Но] в Анталия това не е салата“, обяснява Коч. "Горещо е. Хората в Анталия обикновено го предпочитат с кюфтета на скара."
Самият Коч е пескатарианец, което според него може да бъде предизвикателство в обичащата месо Турция. Но бреговете на Анталия гъмжат от прясна риба: "Калмарите и скаридите са много популярни. Сезонна риба и мезе. Разбира се, когато сте тук, трябва да опитате мезе."
Мезето, на което се наслаждавате в Турция, са топли и студени предястия като хумус, маслини и сарми, сервирани в малки чинии в началото на хранене. „Има разнообразие от мезе“, казва Коч.
2. Най-добро изживяване на открито: Ликийският път
В планинската, крайбрежна Анталия няма недостиг на вълнуващи изживявания на открито, от изкачване с кабинковия лифт до 2365-метровата планина Tahtalı Dağı (Ликийски Олимпос) – домът на Yanartaş, вечният огън, до гмуркане край бреговете на града.
Но „ако търсите приключение, като истинско изживяване, това е Ликийския път“, казва Коч, говорейки за популярна трекинг пътека, минаваща по южното крайбрежие на Турция. Пътеката, проправена в средата на 90-те години на миналия век от британската емигрантка и историчка любител Кейт Клоу, е проектирана да свързва 18 древни града в околностите на Анталия, включително включените в списъка на ЮНЕСКО Летун и Ксантос.
Дългият маршрут се простира на 540 км и отнема приблизително 35 дни, за да бъде изминат. „Не е нужно да извървите целия път от началото до края“, казва Коч.
„Можете да изберете част от него и да завършите този път. Но ще видите древни градове, руини, римски, гръцки и византийски театри. Ще видите традиционни турски села, някои местни хора. Ще можете да плувате навсякъде. Ще видите някои зашеметяващи гледки. Ще можете да лагерувате. Ще можете да отидете на поход, да се катерите, каквото искате. И определено ще бъде много добър спомен за преживяване на открито за вас".
Поради високите летни температури в Анталия се препоръчва да се справите с пътеката през пролетта (февруари-май) или есента (септември-ноември). Следвайки червените и бели маркировки на пътеката по протежение на четирите секции на маршрута, туристите ще открият мрежа от мотели и ресторанти по пътя, който подчертава разпръснатите простори от тюркоазено море, назъбени скали и небе.
3. Най-добро културно изживяване: Театър Аспендос
Анталия може да се похвали със сериозен календар от културни събития, включително музикални и гастрономически фестивали и филмовия фестивал „Златен портокал“ в Анталия, който се провежда всяка есен. Но когато става дума за местни забавления, Коч се оказва привлечен от по-древно място: театър Аспендос.
„Това е театър, където хората преди хиляди години са гледали пиеси. Все още можете да отидете там днес и да гледате концерти, танцови представления или представления", казва той.
Този изключително запазен римски театър се намира в древния град Аспендос на брега на река Евримедон, приблизително на 47 км източно от центъра на Анталия. Построен през 2-ри век пр. н. е. по време на управлението на император Марк Аврелий, полукръглият театър с 15 000 места е изкопан от склона на акропола на града и се отличава с великолепна 100-метрова фасада.
Театърът е включен в предварителния списъка на ЮНЕСКО за световно наследство през 2015 г. и заедно с ежедневните часове за посещение е домакин на редовна поредица от музикални концерти и танцови представления, подкрепени от безупречната му акустика.
„Можеш буквално да седиш там, където са седели хората преди няколко хиляди години. Искам да кажа, че си представям, че буквално някой седи там, където аз седя в момента. Това е доста забележително", смята Коч.
4. Най-добрият начин да усетите ежедневието: Калейчи
За вкуса на ежедневния, модерен живот в Анталия, препоръката на Коч не е без нотка на ирония: „Да отидете в Стария град би било добра идея. Казва се Калейчи", обяснява той.
"Малко е туристически, но ще видите история и ще бъдете много близо до ежедневието на местните хора, като същевременно ще се намирате около хубави кафенета, барове и ресторанти", добавя той.
Анталия, подобно на много модерни градове с древни корени, превърна древните жилища на своя Стар град в модерен съвременен бизнес, превръщайки 2000-годишната оградена със стени пристанищна зона Калейчи в един от най-оживените квартали на Анталия.
„Прекарах много време там през тийнейджърските си години. Когато свършваше училище, се събирахме там в кафенета, барове; ходехме на ресторанти, за да ядем риба. Отивахме на пристанището, за да направим малка обиколка с лодка. Харесваше ни там", спомня си Коч.
Яхтеното пристанище на Калейчи гъмжи от фирми за яхти и лодки, предлагащи обиколки на яхтеното пристанище. и има невероятна гледка към града и крайбрежието.
„Много е красиво. На първо място, вие гледате скалата. За мен скалата е душата на Анталия. И когато сте по-близо до нея с лодката, поглеждате нагоре и си казвате „уау“. Много е лудо“, споделя актьорът.
Освен магазини и барове, лабиринтните улици на Калейчи са дом на живописни домове с червени покриви и многобройни исторически обекти от елинистическата, римската, византийската, селджукската, османската и съвременната турска епоха на Анталия, като Портата на Адриан и джамията "Кесик Минаре" - римска сграда от 2-ри век храм, превърнат първо във византийска църква, а по-късно в a джамия.