В Родопите се крие най-голямата църква в Южна България СНИМКИ

През 80-те години на миналия век благодарение на усилията на местни родолюбци и на игумена на Бачковския манастир Поликарп името на светеца е открито в диптисите на Вселенската патриаршия

https://pochivka.blitz.bg/pateshestviya/v-rodopite-se-krie-nay-golyamata-carkva-v-yuzhna-balgariya-snimki Pochivka.blitz.bg
В Родопите се крие най-голямата църква в Южна България СНИМКИ

Най-големият православен храм в Южна България, който носи името на свети Висарион Смоленски, е издигнат в родопския град Смолян. Паметта на светията се отбелязва на 29 юли.

Свети Висарион е сред новите светии, канонизирани от Българската православна църква наред със св. Паисий Хилендарски и св. Софроний Врачански. За св. Висарион се знае малко. Живял през ХVІІ век и е убит жестоко по времето на султан Мехмед VІ.

През 80-те години на миналия век благодарение на усилията на местни родолюбци и на игумена на Бачковския манастир Поликарп името на светеца е открито в диптисите на Вселенската патриаршия.

Свети Висарион, чието светско име е Виталий, е канонизиран през 1987-1988 г.

След промените е взето решение да бъде построен храм, обявен е конкурс, който е спечелен от местните проектанти Антон Тодоров и Николай Бечев, конструктор е инж. Ангел Бедров.

На 7 април 2002 г. храмът е осветен в новия център на Смолян, като на събитието присъстват много официални гости на най-високо ниво, включително от президентството и Народното събрание.

Църквата, която е изградена в съвременен стил, може да побере около 500 богомолци. Височината на куполите е 24 м., а на камбанарията е 32 м.

Дърворезбата на иконостаса, както и митрополитският престол са дело на проф. Кънчо Цанев от София. Доц. Дечко Дечев заедно със съпругата си рисуват иконите на иконостаса. Те са подпомогнати в изографисването на царските и апостолски икони от техните ученици.

Гордостта на храма са 11 уникални камбани, които общо тежат около 5 тона. Най-голямата от тях тежи 1950 кг. и е висока 152 см.

Храмът впечатлява с монументалната си архитектура. Всеки, който го е посетил остава впечатлен от слънчевата светлина, която денем струи от него, а вечер той блести с тържествената светлина на стотиците електрически свещи на петте полилея.

Горещи

Коментирай