Върхът в Южна Америка, който е по-висок от Еверест

Ако си представите Земята като точка в космоса, това е единственото място, на което можете да застанете и да бъдете възможно най-далеч от центъра й

https://pochivka.blitz.bg/pateshestviya/varhat-v-yuzhna-amerika-koyto-e-po-visok-ot-everest Pochivka.blitz.bg
Върхът в Южна Америка, който е по-висок от Еверест

Коя е най-високата планина на Земята? Оказва се, че отговорът на този въпрос е по-спорен, отколкото си мислите.

Ако измервате надморска височина над средното морско равнище, тогава 8 849-метровия връх Еверест в Хималаите, който пресича границата между Тибет и Непал, очевидно е най-високият в света.

Но ако измерите една планина от основата до върха й, тогава Мауна Кеа с височина 10 211 метра - неактивен вулкан на остров Хавай, ще излезе на върха на класацията, пише dbr.bg.

Връх, който е много по-малък от Еверест, остава непокорен и до днес

Неактивен вулкан

Има обаче още един претендент за титлата „най-висок връх на Земята“: Чимборасо. Това е неактивен стратовулкан, разположен във веригата Кордилера Оксидентал на Еквадорските Анди.

Когато се измерва от морското равнище, високият 6 263 метра Чимборасо е с около 2 590 метра по-нисък от Еверест. Но неговият връх, всъщност, се издига на 2072 метра по-далеч от центъра на Земята, което го прави най-близката точка до звездите.

„Ако си представите Земята като точка в космоса, това е единственото място, на което можете да застанете и да бъдете възможно най-далеч от центъра й“, обяснява Дерек ван Веструм, физик от National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) - щатската федерална агенция, която се занимава с картографиране и диаграми.

Причината е в местоположението на Чимборасо - на 1.5 градуса южно от екватора.

Ван Веструм обяснява, че планетата, подобно на много от нейните човешки обитатели, всъщност, изпъква малко около „талията си“. „Земята е направена от скала и е доста кръгла, но тъй като се върти, тя се издува на екватора“, посочва ученият.

Центробежната сила, създадена от постоянното въртене на планетата, „смачква“ планините и Чимборасо се възползва от това – той е по-далеч от центъра на Земята, отколкото по-високи от него планини (включително и Хималаите), които са разположени по-далеч от екватора.

Еквадор наскоро се хвана за тази статистическа странност, за да популяризира Чимборасо като дестинация. За разлика от Еверест или Аконкагуа (най-високият връх в Андите), той е както физически, така и финансово в обсега на всекидневните пътешественици, които все по-често предприемат четиричасовото пътуване на юг от Кито.

Изкачване на Чимборасо

Чимборасо е едва 39-ият най-висок връх в Андите, измерен от морското равнище, но за кратко време през 19 век се е смятало, че е най-високият връх в света.

Този слух произхожда от влиятелния немски географ и изследовател Александър фон Хумболт, който изкачва Чимборасо през 1802 г. Фон Хумболт се изкачва само до около 5 882 метра, преди да се спусне във високопланинската долина, която по-късно ще нарече „Авенюто на вулканите“.

Неговите популярни разкази за този гигант от Андите примамват поток от европейски изследователи към Еквадор. Сред тях е и британският алпинист Едуард Уимпър, който се превръща в първия човек, за когото е известно, че е изкачил Чимборасо.

Днес около 500 алпинисти се опитват да достигнат върха всяка година, според Сантяго Гранда, заместник-секретар в Министерството на туризма на Еквадор. Той казва, че малко над половината от тях успяват да го направят, а останалите са възпрени от редица фактори, включително надморска височина, недостатъчна подготовка и лошо време.

Основният сезон за преходи е от края на септември до февруари, когато времето е по-меко и планината обикновено е покрита с дебел слой сняг. Гранда казва, че привлекателността на Еквадорските Анди - за разлика от повечето алпинистки центрове, е, че те наистина са целогодишна дестинация.

Най-високите планини на страната са относително умерени, като се има предвид местоположението им в тропиците, и има малка разлика в дневната светлина между сезоните.

Повечето върхове са лесно достъпни от високопланински градове, като Кито или Куенка. Чимборасо, например, се намира на почти еднакво разстояние от двата по Панамериканската магистрала.

Тренировки за върха

„Все повече хора тренират и да се подготвят за големите предизвикателства на Чимборасо“, казва Гранда. „Вие сте по-далеч от ядрото на Земята и по-близо до звездите, отколкото някога ще бъдете на тази планета – и това има голяма привлекателна сила.“

Тези, които се надяват да изкачат планината, обикновено се справят с нея за два дни, за разлика от приблизително два месеца, които ще ви трябват, за да изкачите Еверест.

Разбира се, алпинистите се нуждаят от около седмица аклиматизация, посочва главният изпълнителен директор на базираната в Кито Activexpedition Кристиан Валенсия. Компанията му организира изкачвания до върха.

Валенсия препоръчва изкачване на по-ниските върхове в района, преди да се отправите към най-високия. „Преди да отидете до Чимборасо, трябва да тренирате с котки и брадви, защото това е технично изкачване“, добавя той.

Търговци на лед и жертвоприношения на инките

Валенсия, подобно на други еквадорски водачи, предлага по-меки приключения на Чимборасо.

Дневните преходи до 5180 метра обикновено следват четири дни предварителна аклиматизация на близката хижа. След това посетителите могат да разгледат построеното от камък убежище Уимпър, огледалната лагуна Кондор Коча и тропическите ледници.

Мнозина идват на тези ледници специално, за да се срещнат с Балтазар Ушка - последния hielero (търговец на лед) от Чимборасо. Поколения местни мъже от Еквадор някога са работили като търговци на лед, доставяйки го на общностите долу.

Сега този осемдесетгодишен мъж е единственият носещ блоковете по склоновете на планината до близкия град Риобамба, където той се смесва в известна напитка със сок, наречена „вратовръзка“.

Изненадващо: Ще се учудите кои всъщност са най-големите държави в света

Други посещават Чимборасо заради специалната му алпийска среда. „За някои еквадорци това е първият път, в който виждат сняг“, отбелязва Гранда. „Те идват тук и заради лагуната, която се превърна в наистина популярна дестинация.“

Планината е убежище на 8000 диви викуни - предшественици на опитомените алпаки, и дом на най-големите колибрита в света, които хвърчат около цъфтящ вечнозелен храст, наречен чукирага. Има и гори от възлеста queuña, която може да оцелее на по-висока надморска височина от всяко друго дърво.

Друга привлекателна характеристика за туристите е предколумбовата й история. Чимборасо е бил място за ритуални жертвоприношения на млади жени и деца във времената на инките.

Смятало се, че така се умилостивяват боговете и се гарантира плодородна реколта. До ден днешен местните представители на коренното население почитат Тайта Чимборасо - „Баща Чимборасо“, като мощен апу, или планински бог.

Валенсия посочва, че планината има голямо значение за всички еквадорци, дори се появява на герба на нацията. „Няма значение колко пъти я посещавам“, казва той. „Все още усещам тази силна енергия всеки път.“

Горещи

Коментирай
1 Коментара
Христо Гарвалов
преди 3 седмици

Чимбаросо и Еверест са доказателство за елипсовидноста на планетата Земя....

Откажи