Загадъчната история на средновековен Мисионис

Загадъчната история на средновековен Мисионис

Крепостта Мисионис, известна още като Крумово кале, е един от най-значимите исторически паметници в България. Строена по времето на император Юстиниан І в края на V век, като част от отбранителната система на Византия, днес крепостта Крумово кале разкрива все повече от дълговековната си история и удивява и учени, и туристи.

Средновековната крепост се намира на 7 км от град Търговище, в местността Крумово кале и в миналото е била голям древен град-крепост. Открити са останки от късносредновековни крепостни стени с височина 3-4 м, останки от огромна църква с кръщелня, жилищни сгради, стражеви помещения. Склоновете на хълма са били покрити с квартали, като в един от кварталите е разположен втори християнски голям храм, от типа на базиликата.

Според историците Мисионис е първообразът на град Търговище. Създаден е в периода ІV - VІ в през ранновизантийската епоха и се развива бурно чак до ХІV век, когато е напълно и безмилостно разрушен и опустошен от османските завоеватели. Мястото му в прохода Дервента, върху възвишение на Преславска Стара планина, го прави добре защитен и в същото време обкръжен от плодородни земи в низината.

Античният град е открит доста късно като археологическите разкрития тук започват през 60-те години на миналия век, когато първо са извадени на показ руините на крепост с площ почти 20 декара. Проучванията на терен започват през 1962 г. от известния български археолог проф. Димитър Овчаров, баща на още по-известния наш археолог проф. Николай Овчаров.

Възобновените археологически проучвания на крепостта и нейните околности през последното десетилетие изцяло преобърна представите за старината. Вместо обикновена стражева крепост, тук възкръсва средновековен град – голям и цветущ, търговски и духовен християнски център, съществувал от началото на ІV до края на ХІV в.. Описание ни дава през ХІІ в. арабския пътешественик Ал Идриси. Той разказва за “…голям, многолюден град, основан в старо време... В него има една кантора за Русия. Той е цветущ град. Има многолюдни пазари и изобилни природни богатства. Разположен е на една планина

През годините са разкрити ранновизантийските крепостни стени,три кули, три базилики, Водохранилище, стопански и жилищни сгради от V-VI в., част от неукрепено раннобългарско селище /IX-Xв./, две кули, портата на средновековната крепост, Църква № 1, караулни помещения и 10 сгради от XII-XIV век.

Сред множеството ценни археологически находки на територията на древния Мисионис, могат да се видят:

  • няколко дамски гребена на богати дами от античността;

  • две лампи от най-ранните времена на Мисионис;

  • плоско прозоречно стъкло от византийско време;

  • дамски пръстени от Средновековието;

  • сребърна позлатена обеца от края на 14-и век;

  • средновековна медна монета с нумизматична рядкост от времето на цар Иван Александър;

  • нагръдна икона на Света Богородица, от X-XI век;

  • огромна кука за риболов на огромни риби.


 

Според легенди точно на това място се е осъществила победата на българския хан Крум над византийския император Никифор, след което този твърд български владетел вдигал наздравици от специална чаша, направена от черепа на императора.

В края на ХІV век заглъхва историческия спомен за Мисионис. Едва в края на ХХ век паметта за гр.Мисионис е възкресена и заживява отново в съзнанието на хората. Днес находките от проучванията са показани в постоянната Археологическа експозиция на Регионалния исторически музей – Търговище.

Коментирай

FutureHealth

FutureHealth 08.06.2021 8:21

банка за стволови клетки https://www.future-health.bg/