Замъкът Камянец-Подилски – едно от седемте чудеса на Украйна

Смятан е за непревземаем, ревърнат е в затвор, а днес е музей на открито

https://pochivka.blitz.bg/pateshestviya/zamkt-kamyanets-podilski-edno-ot-sedemte-chudesa-na-ukrayna Pochivka.blitz.bg
Замъкът Камянец-Подилски – едно от седемте чудеса на Украйна

Замъкът Камянец-Подилски е крепост, разположена в едноименния град (на руски Каменец-Подолски) в западната част на Украйна. Според писмени източници, градът съществува от 12-и век, а замъкът е построен по-късно – през 14-и.

Според археологическите данни, обаче, на мястото е имало замък много преди това.

При всички случаи през вековете замъкът Камянец-Подилски е построяван наново няколко пъти. Той е бил важно защитно съоръжение, устояло на много атаки.

Архитектура, природа и отдих! Топ 7 на най-красивите градове в Европа

Замъкът изгубил защитните си функции през 18-и век, след което бил превърнат в затвор. Днес той е музей на открито, съобщава Ancient Origins.

За пръв път замъкът е споменат в документ, датиран от 1374 г. Документът принадлежал на княз Юрий Кориятовича, владетел на Подолието по това време. Но според археологическите доказателства, събрани при изследването на мястото, е възможно този замък да е бил там още през 10-и век.

Така или иначе първоначалният замък не е оцелял, тъй като през вековете е строен наново няколко пъти.

Падал е в ръцете на врага само два пъти

Замъкът Камянец-Подилски е разположен на скална формация, което е отразено и в името му. Той е построен на полуостров, обграден от три страни от река Смотрич, която му предоставя естествена защита. Това допринася много за отбранителните възможности на замъка и той си спечелва репутация на непревземаем. Всъщност се твърди, че Камянец-Подилски е бил превземан при обсада само два пъти в дългата си история.

Първият път е през 1393 г. Тогава Витовт (Витаутас) – великият княз на Литва, нахлул в Подолия. Когато чил за пристигането на литовците, княз Фьодор Кориятовича изоставил замъка и избягал при брат си в Молдова. Бягството му нанесло тежък удар на духа на защитниците и Витовт лесно превзел замъка.

Вторият път е през 1627 г. Османските турци обстрелвали замъка със своята артилерия продължително време. Освен това изкопали тунели под защитните съоръжения и ги взривили, за да подкопаят основите на замъка. Накрая защитите били пробити и османците влезли вътре. Гарнизонът, който бил командван от полски военни, се предал, и Камянец-Подилски бил превзет за втори път.

Между 1393 и 1672 той бил част от кралство Полша, а след това от Полско-литовската държава. Всъщност той не остава дълго в ръцете на Витовт, който е принуден да го придаде заедно с прилежащите земи на Владислав II Ягело – крал на Полша.

Камянец-Подилски играе важна роля не само за защитата на Полша, но и на християнството, тъй като гранични със земи, контролирани от мюсюлмани – първо татарите, после османците.

Заради своята значимост той е дострояван и укрепван през вековете. През 15-и и 16-и век, например, били зградени много от неговите кули с дарения на богати благородници. След това те били кръстени на съответните дарители. Най-впечатляваща е Папската кула, наречена така, защото е финансирана от папа Юлий II.

През 1793 г. замъкът, заедно с цяла Подолия, става част от Руската империя. В началото на 19-и век е превърнат в затвор. През Първата световна война служи като щаб-квартира на руската армия. Между двете световени войни е превърнат в музей на открито.

Огромна подземна крепост се крие под този прост замък

Основната част от реставрациите му са направени след Втората световна война. Замъкът се счита за едно от „Седемте чудеса на Украйна“ е обявен за част от световното на наследство на ЮНЕСКО.

Днес Камянец-Подилски продължава да работи като музей на открито с военни и исторически възстановки. През лятото дворът му се ползва за концерти. За влизане в замъка трябва да се закупи билет.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Горещи

Коментирай
1 Коментара
euromebel
преди 3 години

производство на мебели софия https://euromebel.com/

Откажи