Архипелаг Светът е група от изкуствено създадени острови, които принадлежат на Обединените арабски емирства. По-голямата част от тези 300 острова, обаче, са необитаеми и изоставени днес.
Защо такъв амбициозен проект на една от най-богатите страни в света се превърна в едно от най-големите изоставени места?
Когато летите от континента към тези острови, ще видите много малко признаци на цивилизация. По-голямата част от тях са просто шепа пясък в Персийския залив. Те са напълно необитаеми, но въпреки това имат собственици.
Отварят най-дълбокия басейн в света - цял потопен град! ВИДЕО
Ако се намирате в Дубай и внезапно решите да се разходите на някой от тези острови и дори да живеете там известно време, никой няма да разбере. Те не се охраняват и не се наблюдават от бреговата охрана.
Никой не го интересува дали някои е летял или плавал до там и какво е правил там, защото собствениците нямат никакви разноски по тях.
Всеки един от островите струва между 15 и 50 млн. щатски долара. През януари 2008 г. са продадени 60% от островите, 20 от които – още през първите 4 месеца на 2007 г.
Собствениците смятали, че правят добра инвестиция в недвижими имоти в Дубай, но през 2008 г. всичко се промени драстично. Поради икономическата криза изграждането на луксозни хотели и вили не успя да започне.
Оттогава мина много време, бизнесът успя да се взъзстанови, но не бърза да се върне на изкуствените острови. Сега собствениците на практика притежават най-елитния пясъчник в света.
Всеки остров варира по площ от 14 000 кв. м до 42 000 кв. м. Разстоянието между островите е средно 100 м. Целият архипелаг се разполага върху площ с 9 км дължина и 6 км широчина, заобиколен от овален бент.
Архипелагът се състои от 300 острова, разположени във формата на континентите на Земята.
ОАЕ имат много къса брегова линия – само 62 км. А мнозина свързват тази страна с морето и отдиха. Има много купувачи, които търсят апартаменти в непосредствена близост до него. И тези 62 км просто не стигат.
Затова на държавно ниво беше решено да се увеличи крайбрежната площ чрез изграждане на изкуствени острови. По това време ОАЕ вече имат опит в това с построяването на островите под формата на палма.
Островите са направени чрез изгребване на земна маса от морето. За целта дори е построен специален съд, който загребва вода и скали и изхвърля твърдата маса в правилната посока. И така след като водата се оттече остава скалата и така се образува нов остров. Сега тези острови са парче пустиня.
На някои от тях все пак се намериха инвеститори, които построиха елитни курорти и развлекателни комплекси. Те са напълно зависими от континента – от там се внася питейна вода, храни, строителни материали. На нито един от тях няма слънчеви панели. В същото време денонощно работят дизелови генератори, за които също се внася гориво.
Ако се опитате да плувате около островите, ще усетите миризма на застояла вода. Причината е, че морската вода от Персийския залив тук не циркулира. Около тях има кръгъл каменен бент и това не позволява вълните да навлязат там. Между камъните има пространство, но то не е достатъчно, за да може водата да циркулира.
(Снимка: Уикипедия/НАСА)
Част от собствениците и инвеститори, които бяха наясно с този проблем, предложиха демонтирането на част от този „пояс от камъни“, за да се подобри качеството на водата. Това беше направено, но тогава възникна друг проблем. Изкуствените острови започнаха да се отмиват от морето и собствениците започнаха да губят земя. Тогава камъните бяха върнати на мястото им.
В резултат на всичко това за построяването на архипелага Светът бяха похарчени 13 млрд. долара, но собствениците и инвеститорите никак да не бързат да строят сгради на него.