Бъдете нащрек по плажовете в Италия, видите ли това нещо бягайте от водата СНИМКА

Бъдете нащрек по плажовете в Италия, видите ли това нещо бягайте от водата СНИМКА

Токсинът на морското създание, отделян от тези косми, причинява парене, еритема, сърбеж и изтръпване

Туристите, които посещават Италия, са нащрек заради нова заплаха по плажовете в южната част на страната.

"Огненият червей", морско животно, известно научно като Hermodice carunculata, което може да достигне до 30 сантиметра дължина, започна да се разпространява в Тиренско море и Адриатическо море и всичко това поради изменението на климата.

За "Огнения червей" се съобщава в научната литература от първата половина на 19 век, като първото споменаване е през 1832 г.

Доскоро той беше ограничен до южните брегове на Италия, но сега е открит в северните райони, включително в Тосканския архипелаг и по крайбрежието на Пулия на Адриатическо море, пише „Труд“.

Този червей се среща най-често в близост до скали и рифове, според проучване на университета в Модена и Реджо Емилия.

Около 84,5% от екземплярите са забелязани в близост до скалисти субстрати, докато присъствието върху пясъчни седименти или ливади с морска трева е по-рядко, съобщава corriere.it.

Hermodice carunculata е покрита с бели власинки, които могат да причинят силна болка при контакт с човешката кожа. Токсинът, отделян от тези косми, причинява парене, еритема, сърбеж и изтръпване. Въпреки че тези симптоми не са фатални за хората, те могат да направят плуването много неприятно, подобно на ужилването от медуза.

Това е коралояден червей, но има разнообразна диета, която включва морски таралежи, морски звезди, медузи и мъртви организми. Може също да плячка на риба, уловена в мрежите на рибарите, причинявайки рибарите често да бъдат ужилвани.

Ролята на изменението на климата

Изменението на климата и повишаването на температурата на морето са основните фактори, които са улеснили миграцията на този вид на север.

Събраните данни показват по-висока честота на наблюдения през лятото и прогресивно намаляване през пролетта и есента, като почти изчезват през зимата. Между 1982 г. и 2018 г. температурата на Средиземно море се е повишила с градус и половина.

Предпазни мерки

За да избегнат неприятни срещи с огнения червей, туристите се съветват да бъдат особено внимателни в райони със скали и рифове. В случай на ужилване е важно да посетите лекар за лечение на симптомите и предотвратяване на усложнения, съветват от Digi Animal World.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай