На около 70 км западно от Вис се намира Джабука, малък вулканичен остров, който е вечно предизвикателство за авантюристите. Той е почти невидим на картата и се счита за най -отдалечения хърватски остров.
Джабука е стръмен, висок 96 метра пролом с пирамидална форма. Островът, известен още като Черната пирамида, е необитаем, тъй като склоновете му не позволяват изграждането на каквито и да било структури, а околното море е дълбоко повече от 260 метра, което прави почти невъзможно закотвянето на кораб.
Освен това скалите нямат естествени неравности, към които могат да бъдат акостирани лодки. Малкият остров е засегнат от всички ветрове, а дори и най-слабите правят големи вълни - така че се нуждаете от много знания и късмет, за да стигнете до острова.
Магнетитът се намира в черните вулканични скали, което кара магнитната игла на компаса да полудее напълно, ако се приближите до острова с лодка. С това това навигационно устройство до Джабука става напълно безполезно.
В интернет можете да намерите няколко снимки на опитни моряци, които успяват да достигнат острова и да се изкачат до върха му, откъдето се разкрива фантастична гледка към безкрайната синева.
Стари сгради, болести и бедност: Това е едно от най-големите гета в Европа
Околното море е богато на риба и скариди, поради което този район често се посещава от рибари. Освен това, поради суровия климат на острова, оцеляват само два ендемични вида: черният гущер и различното растение. До края на миналия век върху Джабука израства рядък ендемичен карамфил, който за съжаление е изчезнал.
Турист посети сафари и бе убит от слон пред очите на сина му
Островът е защитен като природен паметник от 1958 г. и е бил използван от югославската армия по време на Втората световна война по време на учения по въздушна стрелба. Големи лодки рядко минават покрай Околното море е богато на риба и скариди, поради което този район често се посещава от рибари. Освен това, поради суровия климат на острова, оцеляват само два ендемични вида: черният гущер и различното растение. До края на миналия век върху Джабука израства рядък ендемичен карамфил, който за съжаление е изчезнал.
Островът е защитен като природен паметник от 1958 г. и е бил използван от югославската армия по време на Втората световна война по време на учения по въздушна стрелба. Големи лодки рядко минават покрай Джабука, защото е извън повечето навигационни маршрути, така че най-често се посещава от тези, за които островът е дестинация, защото е извън повечето навигационни маршрути, така че най-често се посещава от тези, за които островът е дестинация.