Въпреки че Малдивите сами по себе си са раят на Земята, истинската магия се случва, когато слънцето залезе.
Милиони малки организми чакат небето над Малдивите да потъмнее, за да осветят красивите плажове на остров Ваду.
Феноменът е известен под името звездно море и се причинява от биолуминесценция, която възниква, когато определени микроорганизми влязат в контакт с кислород. Тези микроорганизми или морски микроби се наричат фитопланктон и се срещат в много различни видове.
Най-известният фитопланктон, който произвежда морска биолуминесценция, се нарича динофлагелати. Докато динофлагелатите плуват, водата около тях изпраща електронни импулси около пълната с протони камера, открита във фитопланктона.
На това място близо до България са едни от най-красивите самотни плажове СНИМКИ
След това електрическите импулси отварят чувствителни към напрежение протонни йонни канали и pH в цитоплазмата се променя, което води до химическа реакция, която активира протеин, наречен луцифераза. Неоново синя светлина възниква, когато кислородът влезе в контакт с комбинация от луцифераза и луциферин.
Руският “Макдоналдс” се оказа пълен провал
Въпреки че динофлагелатите излъчват тази красива светлина, това не означава, че са безвредни. Някои видове произвеждат токсини, които са опасни за хората, рибите и други същества, а синята светлина се смята за форма на защита срещу хищници. Те обаче не са единствените, които произвеждат биолуминесценция. Някои морски животни имат свои собствени начини и причини да произвеждат светлина.