Оказва се, че не е нужно да ходите до тропиците, за да се насладите на пясъчни плажове и кристални води. Саленто, на самия „ток“ на Италия, има всичко това.
Саленто си е спечелил прозвището „Италианските Малдиви“ заради райските гледки по крабрежието. Част от административния регион Апулия, той има и богато културно наследство, повлияно от смесване на култури, които са оставили своите следи през вековете.
Разположен е между Адриатическо море на изток и Йонийско море на запад. Въпреки че това е един сравнително малък полуостров (100 км дължина и 40 км ширина), двата бряга са коренно различни, съобщава „Евронюз“.
Изумителни СНИМКИ показват какво има на тока на Италианския ботуш
Йонийско крайбрежие
„Малдивите“ се намират на йонийския бряг. Някои от най-пленителните места тук са Пунта Прошуто, Песколусе и природните паркове Пунта Пицо и Порто Селваджо.
Порто Чезарео е част от морски резерват и е идеален за гмуркане. Градът има и няколко естествени острова, намиращи се пред него, като Заешкия остров, до които може да се стигне с лодка или само с плуване.
Едно от популярните места на западния бряг е Галиполи, където има за всекиго по нещо. Историческият му център е остров, првърнат в крепост, до която се стига по 500-годишен мост. Основните атракции са замъкът, катедралата „Света Агата“ и плажът. Преди пандемията районът около Бая Верде беше едно от най-добрите места за нощен живот в цялата страна.
Двете морета се срещат в Санта Мария ди Леча, която е една от крайните точни на Италия. Много хора идват на върха на „ток“ на Ботуша – Пунта Ристола, за да се насладят на залеза и изгрева.
Адриатическо крайбрежие
Тук няма „Малдиви“, но природата е не по-малко пленителна. Назъбенията бряг често преминава в пещери и скали, които могат да се разгледат с лодка, като се гмуркате или катерите. Най-известното място е Ил Чиоло – каньон, през който минава мост, висок 40 метра.
На метри от него е естественият басейн Грота дела Поесия, който е много удобен за гмуркане. Сред многото пещери на източния бряг Грота дела Зинзулуса е една от най-впечатляващите.
В Саленто няколко градчета и плажа са кръстени на кула („торе“), като Торе Лапило, Торе Чанка, Торе Инсералио и др. Те се построени през 15 и 16-и век, когато Саленто е бил част от Неаполитанското кралство.
Най-малкият град в Италия: Красив плаж без туристи
Заради географското си положение Апулия се е считала за стратегически пункт между Източна и Западна Европа и Африка и е била добре защитена от нападения.
Друга важна дестинация на адриатическото крайбрежие е Отранто – градът с белите къщи, гледащи към лазурното море. Близките Кастро и Санта Чезареа също си струва да се посетят и да се усети атмосферата на местните рибарски селища.