Като Фиджи, но без навалицата – това островче ще ви омагьоса с екзотика и спокойствие, които известният му съсед вече няма

https://pochivka.blitz.bg/plaj/kato-fidzhi-no-bez-navalitsata-tova-ostrovche-shche-vi-omagosa-s-ekzotika-i-spokoystvie-koito-izvestniyat-mu-ssed-veche-nyama Pochivka.blitz.bg
Като Фиджи, но без навалицата – това островче ще ви омагьоса с екзотика и спокойствие, които известният му съсед вече няма

Много изненади предлага за посетителите си Уполу – основният остров на Самоа, който е най-голямата туристическа дестинация в малката тихеоокеанска държава. С буйна растителност и планински гледка, това е едно отпускащо и приветливо място , което има и своя неповторима култура.

Сравнена със съседа си Фиджи, Самоа е начинаеща в туристическия бранш и тъкмо за това е още по-интересна. Правителството подхожда внимателно към развитието на отделните места и забележителности, без да ги пришпорва да се превръщат в претъпкани туристически дестинации.

Една от първите спирки на Уполу е резерватът за гигантски миди. Той се стопанисва от жителите на село Савая, които притежават лагуната и всичко в нея. Посетителите трябва да си носят маска и шнорхел и срещу малка такса могат да влязат във водата и се гмурнат, за да видят отблизо красивите морски обитатели.

Оттам нататък пътуването продължава на собствен ход. Няма водачи, няма ограничение във времето и със сигурност няма опашки. Пред вас е едно приятно и ненатоварващо приключение, в което се чувствате сякаш вие, посетителят, сте смел изследовател, който открива тази забележителна природа за пръв път. Островът е компактен и достъпен и дори за минимална почивка от 5 дни може да бъде изследвана по-голямата част него. Разбира се, препоръчваме престоят да е възможно по-дълъг.

На около 50 км от Савая се намира друго природно чудо. Ако се намираше в някоя от по-комерсиалните туристически държави, то веднага би се превърнало в шумно място с магазини, ресторанти и гишета за билети.

Каналът То-Суа е воден басейн, получил се след срутването на вулканичен канал, който се запълнил с морска вода. Отразявайки кобалтово синьото небе и изумрудената зеленина наоколо, водата в То-Суа има приказно син цвят, контрастиращ със снежнобелия пясък на дъното на басейна. Желанието просто да седите и да гледате е надминато само от желанието да плувате вътре, което е възможно след спускане по опасно наклонена стълба до малка платформа за гмуркане. Стълбата, обаче, не е безопасна за деца.

Още по на изток се намира плажът Лаломану, обявен за най-красивия в цяла Самоа. Златист пясък покрива лагуната от всички страни, а от плажа се открива прекрасна гледка към близкия остров Ну‘утеле. По плажа са подредени боядисани в ярки цветове типични самоански открити къщи "фале" и малки постройки като колиби с отворено пространство, което в самоанския стил на живот служи като дневна или място за събиране на всички от семейството.

Можете да отседнете в къщите на плажа Тафула и да релаксирате в прохладното, издигнато над пясъка кафене, след като сте се уморили от плуването. И да се опитате да направите перфектната снимка за Фейсбук или Инстаграм. Внимание! Просто не е възможно да направите несъвършен кадър на Лаломану.

Освен природните красоти, и културните забележителности на Самоа са лесно достъпни за всеки посетител, който има желание да прави нещо повече от това да лежи на плажа. Туристите се впечатляват много от традиционните самоански татуировки на цялото тяло – нещо, върху което се акцентира много в столицата Апия, където се провеждат и различни събития по темата.

Друга атракция, организирана със съдействието на властите, е безплатното Самоанско културно село, което представя традиционния начин на живот на местните с много информация, експозиции и забавни коментари.

Никой, обаче, не се смее в Сулуапе Татау (обозначена като „къщата на болката“) – мястото, където местните си правят традиционните татуировки „татау“. Те се правят ръчно от професионалист с висок ранг, чиято професия се предава по кръвна линия в семейството. Там всичко е реално – за една тауировка човек трябва да мине през 12 болезнени сесии. Най-голямото унижение за един самоански мъж е да започне процеса по покриването на тялото му с татуировки и да не издържи до края.

В Апия може да се чуе звънът от камбаната на Катедралата на непорочното зачатие – наскоро възстановена католическа църква със завидно висок свод и изработени на ръка дървени орнаменти.

Посетителят, когото самоанците са обявили за техен и който остава една от най-влиятелните фигури в историята на страната, е шотландският писател Робърт Луи Стивънсън, известен сред местните като Туситала (автор на истории). Романтици, почитатели и историци не пропускат да посетият къщата-музей на Стивънсън, в полите на планината Ваеа, над Апия. Елегантната импозантна вила с прохладни веранди и изглед чак до крайбрежието е била дом на Стивънсън 4 години – от 1889 до смъртта му през 1894 година.

По време на обиколката из къщата се разказва историята за невероятната му любов с американката Фани Озбърн и необятната му привързаност към самоанския народ.

Никой посетител на Самоа не бива да си тръгва без да е преживял „фиафиа“ – купон в неповторимия стил на местните с музика, която можете да чуете само там.

Горещи

Коментирай