Колко достъпни за инвалиди са плажовете у нас в сравнение с чужбина

Нова практика е да се слагат рампи, водещи до брега, по които хора в инвалидни колички да могат да стигат до морето

https://pochivka.blitz.bg/plaj/kolko-dostpni-za-invalidi-sa-plazhovete-u-nas-v-sravnenie-s-chuzhbina Pochivka.blitz.bg
Колко достъпни за инвалиди са плажовете у нас в сравнение с чужбина

До каква степен в действителност са достъпни плажовете в България и има ли нещо повече, което може да се направи за това хората в неравностойно положение да могат да се порадват на морето през лятото?

През последните години това е една от най-дискутираните преди старта на сезона теми у нас, но, оказва се, ивиците по Черноморието все още не са достатъчно добре устроени, пише "Флагман".

В Истанбул има кафене на име "Баба Ванга" СНИМКИ

Така например сравнително нова практика е да се слагат рампи, водещи до брега, по които хора в инвалидни колички да могат да стигат до морето. Това обаче, макар и напредък, всъщност все още ограничава техния достъп до плажа, защото на практика ги вкарва в своеобразен „коловоз“, защото те не могат да се отклонят от нея и да се насладят на свободата край брега.

Оказва се обаче, че в другите страни отдавна има въведени системи, които категорично решават почти всички проблеми на хората в неравностойно положение. Така например в съседна Турция също има рампи. Разликата обаче е, че те навлизат в самото море, позволявайки на хора в инвалидни колички дори да се изкъпят във водата. 

Нещо повече – тази практика е разширена в САЩ, където вече имат над 30-годишен опит. Там през 1990 г. е внесен и одобрен Актът за американци в неравностойно положение (Americans with disabilities act). От тогава насам на огромна част от плажовете и по двете крайбрежия е направено много за подобряване на средата за инвалиди. 

Повечето публични ивици там предлагат гумени калъфи за колелата на инвалидни колички, които улесняват значително достъпа до самата вода и позволяват на хората в неравностойно положение да се придвижват навсякъде по ивицата. Голяма част от плажовете предлагат и безплатни колички с широки пласмасови колелца, с които пък цялата процедура става още по-лесна. 

Гнус: Туристка отседна в карантинен хотел и преживя най-големия си кошмар

Ситуацията в България обаче, независимо че не е перфектна, се подобрява с всяка година. Плажовете у нас стават все по-достъпни за хората с увреждания, но това е процес, който трябва не само да се обвърже със законодателство, но и да се работи продължително за постигане на крайната цел.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Горещи

Коментирай