Много българи отиват в горещи страни, за да празнуват Нова година. Въпреки това лекарите смятат, че летенето от студен към горещ климат представлява заплаха за здравето.
Докторът на медицинските науки Лариса Волкова разказа за опасностите от летене в топъл климат през зимата.
Гнус: Не е за вярване какво откри в чантата си пасажерка след полет с пияна жена
Според експерта аклиматизацията може да отнеме 20 дни. През този период човек ще изпита много неприятни симптоми като постоянна умора и пристъпи на гадене. Общо експертът посочи три причини за неразположение след полет от студено към топло време.
Полет
За човешкото тяло летенето е източник на стрес. През този период човек остава дълго време в едно положение, изпитвайки промени във височината и налягането. Хипертониците понасят всичко това по-лесно, отколкото тези с ниско кръвно.
Нарушаване на циркадните ритми
Когато попаднем в друга държава, ние се местим в друга часова зона. Това най-ясно се усеща в работата на вътрешните органи, които функционират в съответствие с дневния график в родната им страна.
„Изследователите казват, че е по-лесно човек да „удължи“ деня си, като премести няколко часови зони на запад, отколкото да го съкрати, като се премести на изток. Следователно възстановяването също може да се забави“, обясни експертът.
Служителка на яхта на милиардери разкри как се процедира при пиратско нападение
От замръзване до задух
Мразовитият въздух е по-сух от този в гореща страна. Поради тази причина на брега носните лигавици могат да се подуят поради затруднено изпаряване, което ще доведе до кашлица.
За да избегнете здравословни проблеми след полет от зимата до лятото, трябва да пиете повече вода, да плувате по-често, а също така да не злоупотребявате с алкохол и мазни храни.