Шокираща гледка изплаши туристите по плажовете на Крим на Азовско море. Те бяха принудени спешно да търсят други места за почивка.
На брега на Азовско море в град Щолкине в Крим се появиха хиляди медузи. Водата буквално заприлича на желе.
Появата на хиладите морски създания край брега билозите обясняват с необичайната жега, зарадикоято се е повишила солеността на водата.
Фотографи нагазиха във водите на отдалечен остров и видяха нещо поразително ВИДЕО
„Медузите отдавна обитават Азовско море, но не в такива количества. Това е свърано с повишаването на солеността на морето и наличието на благоприятни условия за хранене за медузите“, обяснява биологът Сергей Алемов пред световните агенции.
Shcolkine beach in Crimea was largely empty as swarms of jellyfish were found washed up on the shores pic.twitter.com/sqlcJCsKS9
— Reuters (@Reuters) August 25, 2021
Освен това преди дни морската вода в курортния район изведнъж стана кафява. Туристите се оплакаха от остра миризма на риба, а на брега бяха изхвърлени мъртви делфини.
Кафявата вода се виждаше до 15 метра навътре в морето, а самият бряг беше засипан с медузи.
„Следобед имаше неголяма буря, след това една неголяма вълна и утайката от нея започна да се превръща в пяна“, разказва очевидец.
Туристите и местните хора не рискували да влязат в морето.
„Много силно щипе на очите и на клепачите. Мислех, че нещо ме е ухапало, но другите хора от хотела също отидоха да се измият, имаше силно усещане за парене“, разказва туристка.
Ескперти наричат това явление „Червен прилив“. То се появява в морето поради прекомерното цъфтене на динофитни водорасли. Те придават на водата червен и кафяв цвят.
Туристи си поиграха с животинче на плажа, а после разбраха, че са срещнали смъртта (ВИДЕО)
„Тези водорасли са опасни с това, че произвеждат токсини, един от които е сакситацин, който засяга рибите и мекотелите, които се намират във водата при приливи и отливи и е опасен за хората, за бозайниците, които се хранят с тази риба“, обясни ученият Наталия Литнюк.
Според експерти, всички прояви на „Червения прилив“ ще изчезнат при смяна на посоката на вятъра.