Всяка година по Черноморието се стичат милиони туристи. И те дори не подозират, че този водоем е един от най-опасните на планетата. И не става дума за риби или растения, които обитават тук. Черно море представлява бомба със забавено действие, готова да се взриви всеки момент.
Всичко е от сероводорода. Той се познава по характерната миризма на гнили яйца или гнило месо. В Черно море се наблюдава най-голямата концентрация на този газ - повече от 3 милиарда тона. Това не се среща в нито един от другите водоеми в света, пишат руски медии.
Жилище в Норвегия - за едни стилно, за други неуютно
Сероводородът е токсичен и експлозивен. Дълбокият слой на морето, под 150 метра, е наситен с токсичния газ и животът тук напълно отсъства. Откриват се само анаеробни бактерии, които могат да оцелеят почти навсякъде.
Сероводородът, разтворен в морска вода, се отразява негативно на всяко живо същество. Той причинява отравяне при вдишване и контакт с кожата. Парите на газа увреждат храносмилателната и нервната система на човека, провокират срив на съзнанието, лошо здраве и възпаление на вътрешните органи. Смъртта при вдишване на газ настъпва след 30 минути.
Може ли Черно море да експлодира?
Опасността за Черно море се крие във факта, че сероводородът може да пробие горния слой на морето и да излезе на повърхността. Това е истинска тиктакаща бомба. Когато избухне, милиони живи същества ще пострадат.
Всяка година концентрацията на сероводород в морето само се увеличава, като същевременно изтънява горния "жив" слой. Виновниците на процеса са самите хора. Всяка година тонове органична материя, отпадъци и торове се вливат в морето, заедно с речната вода, попълвайки запасите от токсични газове.
Ако целият сероводород в Черно море избухне, тогава ефектът ще бъде подобен на падането на голям метеорит на планетата, което провокира известното изчезване на динозаврите.
Защо този народ никога не лъже
Най-вероятно голяма експлозия няма да се случи: сероводородът трябва да излезе във въздуха под формата на огромен балон, в същото време и с висока концентрация. Подобно явление е малко вероятно. Въпреки това газът може да изплува постепенно, като по този начин отрови водата и въздуха.
Възможно е да се случи и локално изтичане на газ. Подобна катастрофа е станала през 1927 година. Тогава полуостров Крим преживява силно земетресение. Дълбокият слой излиза на повърхността и освободеният сероводород се запалил във въздуха. Тогава се разминало само с 68 ранени.