Ще помете ли горещото лято в Европа ски сезона в най-известните курорти

https://pochivka.blitz.bg/ski/shche-pomete-li-goreshchoto-lyato-v-evropa-ski-sezona-v-nay-izvestnite-kurorti Pochivka.blitz.bg
Ще помете ли горещото лято в Европа ски сезона в най-известните курорти

Колкото и да се харесва дългото и горещо лято на хората, факт е, че климатичните промени застрашават сериозно тазгодишния зимен сезон. В Европа горещото лято беше последвано от суха есен в алпийските региони, което означава, че високопланинските глетчери са лишени от толкова важния си първи пласт сняг, който полага основите за добрите ски писти. Есенният сняг позволява на курортите, разположени на глетчери, да отворят още през октомври и да организират предварителни ски и сноуборд лагери, съобщава британският „Телеграф“.

Различният климат създава сериозни опасения за най-големия ледник в Европа, където се намира и френският курорт Льо дез Алп. За втора поредна година от там обявиха, че няма да отварят за ски през есента. „В Льо дез Алп се намира най-големият обслужван от лифт ледник в Алпите. Традиционно отваря в средата на сезона, но не успява да го направи за втора поредна година заради липсата на сняг“, обяснява експертът по времето Фрейзър Уилкин.

Кадри отмястото показват голите писти на курорта и много непокрити сиви скали.

„Ледникът е в добро състояние, но няма пресен сняг на него, тъй като все още не е валяло. Затова курортът смята, че е по-добре да не отваря за скиори тази есен и да запази ледника“, обясниха от там.

Подобни опасения има и за друг френски курорт – Тин. Голямото откриване било насрочено за 28 септември, но тъй като върховете на глетчера били още голи и сиви, от там взели решение да го отложат с близо месец.

От бранша на ски туризма вече са сериозно загрижени за ефекта от глобалното затопляне върху ледниците и планините. Според статистиката на благотворителната кампания "Protect our winters", ще има има между 40 и 80% намаляване на снега в Алпите до 2050 година, като по-тежко ще бъде положението в районите под 1500 метра надморска височина. Алпийските глетчери са изгубили около половината от снежния си обем в периода 1850-1975 – за 125 години, докато само за 25 – между 1975 и 2000 са изгубени други 25%.

Най-големи са пораженията във френските курорти. Ледниците в Австрия и Швейцария са в значително по-добро състояние.

„Австрийските глетчери като цяло са по-добре осигурени откъм сняг през есента, особено Хинтертукс, който е отворен 365 дни в годината, обикновено най-добрият курорт“, коментира Уилкин. „Другите алпийски глетчери като цяло изглеждат добре, но не идеално. Шокиращо горещото лято развали цялата добре свършена работа след обилните снеговалежи миналата зима“, допълва той.

Зимните курорти по света са ангажирани активно с борбата с климатичните промени. В последните години учени в Швейцария и Италия работят по методи за запазване на алпийските ледници от стопяване. Тази година американски ски курорт ще стане първият в света, който ще използва изцяло соларна енергия, без въглероден диоксид. През 2016 година Тин обяви, че планира да построи закрит снежен център на 2000 метра надморска височина, а миналата зима гигантът в ски туризма Вейл Резортс заяви, че си е поставил за цел да спре отделянето на въглероден диоксид във всичките си курорти по света до 2030 година.

Горещи

Коментирай