6 правила на арменския живот, които ще ви изненадат

6 правила на арменския живот, които ще ви изненадат

Арменците вярват, че ако живеете според предписанията на вашите предци, щастието и просперитетът ще царуват в къщата

Почитане на възрастните, култът към семейството, взаимопомощ между роднини и съседи - тези и други ценности са пренесени от жителите на Армения през вековете, а уникалните обичаи на страната произлизат както от древни езически ритуали, така и от ранните християнски обреди.

Арменците вярват, че ако живеете според предписанията на вашите предци, щастието и просперитетът ще царуват в къщата.

Вижте кои са най-необичайните традиции, които те следват в ежедневието.

7 странни обичаи в европейска държава, която привлича голям брой посетители

1. Прегръщат се с всички
Силните прегръдки и целувки са често срещана форма на арменски поздрав: близки, приятели, просто познати, независимо от пол и възраст, се поздравяват толкова топло, сякаш не са се виждали поне 10 години. Това правило важи дори за непознати. 

Да се ​​целува с други арменци и да се обръща към тях само с „братко“ - това едно от неписаните правила на кодекса на истинския арменец. Арменците също посрещат гостите много топло: прегръщат ги, отварят им врати, помагат им да носят тежки куфари.

2. Не се оплакват от живота
Силата на духа, спокойствието и издръжливостта са качествата, които са били ценени в Армения от древността. Истинският планинец трябвало да запази самообладание във всяка ситуация, да запази спокойствие, да не се поддава на паника. Оплакванията от умора, горещина, студ или глад отдавна се считат за недостойни за човека и се осъждат строго.

Съвременните арменци обикновено говорят за проблемите си с хумор, но сред тях има и вечно недоволни личности - особено арменските таксиметрови шофьори.


3. Женитба с девица
По въпроса за запазването на женската невинност арменското общество все още е много консервативно. „Трябва да се ожениш за девица, това е много важно. И никой не гледа на колко години си: на 18, на 30 или на 50“, казва Мариам от Ереван. Няма нужда да се говори за секс преди сватбата: арменските родители бдително следят дъщеря им да се върне у дома навреме и да не си позволява нищо странично.

В арменските села е запазена патриархалната традиция, наречена червена ябълка. На следващата сутрин след сватбата роднините идват в спалнята на младите и проверяват чаршафа. Ако момиче се омъжи невинно, на семейството й се изпраща кошница с червени ябълки, за да разбере цялото село за славата на булката. Ако тестът не е издържан, вместо ябълки, самата младоженка може да бъде върната на родителите си.

4. Живеят с родителите си
Недвижимите имоти в Армения са сравнително евтини, но младите семейства не бързат да придобият собствено жилище и да се отделят от родителите си. Тук е обичайно да живеят големи семейства, може да се каже, цели кланове.

Дори най-модерните двойки, които се стремят към независимост, първоначално живеят под един покрив с по-старото поколение - от уважение към традицията.

5. Приемат гости със съседите си
Къщата на арменеца винаги е отворена за гости: новите познати трябва да бъдат поканени у вас, нахранени, заобиколени от внимание и грижа. В Армения дори има понятието „общ гост“ - ако някой покани познати или приятели, те по подразбиране стават гости както за роднини, така и за съседи. В резултат на това на масата се събира голяма и шумна компания, всеки носи своя почерпка. На поканения може да бъде предложено да остане за една нощ, настанен с всички удобства.

Не можете да откажете поканата: собственикът може да се обиди! Наистина, според местните обичаи, който откаже, не пожелава щастие на този, който го е поканил.

6. Даряване на агне на Бог
Една от най-старите арменски традиции е матах или жертвоприношение, което се извършва в знак на благодарност. Ако някой избегне тежко нещастие, оздравее от тежка болест или превъзмогне други трудности, трябва да благодари на Бога, като принесе в жертва агне или петел.

10 странни обичаи у французите, за които не сте подозирали

Жертвеното животно първо се захранва с осветена в църквата сол, а след това месото се заколва и се вари във вода, подправена със същата сол. Готовото месо се увива в пита хляб и се раздава на съседи или нуждаещи се.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай

егати

егати 01.05.2023 16:56

"месото се заколва" - па хубава традиция, няма що. Да ви имам преводачите!

Бльок

Бльок 02.05.2023 6:56

Поинтересувайте се за кафе МАКЪК с което черпят гостите си пък после говорете колко са дружелюбни.

ьрвин

ьрвин 02.05.2023 7:38

и къде да се поинтересуваме за кафе МАКЪК няма инфо в гооглето

Елвира

Елвира 03.05.2023 0:37

Който пише подобни неща жив арменец виждал ли е,познава ли?

Гарабед

Гарабед 03.05.2023 13:27

МАКЪК са изсушени на слънце и стрити на прах лайна, които се сипват в кафето на неприятен гост, или не-арменец. Гостоприемство и чудо!