Този списък няма да включва страни от Третия свят, въпреки че е логично да се предположи, че те се интересуват от привличане на квалифицирани кадри от чужбина.
Много по-често Северна Америка и Европа са готови да плащат за нови жители - там проблемът с излизането на младите хора от селските райони, умирането на села или малки градове е най-остър. А местните власти изобщо не харесват това.
Вижте кои 7 страни биха ви платили, за да се заселите там тъкмо сега:
А вие знаехте ли? В тези държави още се плаща ергенски данък
1. Гърция
В Атина или Халкидики емигрантите не са добре дошли, но на остров Антикитера ги очакват с отворени обятия. Там остават твърде малко млади хора и квалифицирани кадри, всички се опитват да заминат за континента. На желаещите да се установят в това живописно място са обещани 500 евро месечна издръжка и жилище. Условието е да живеете там поне три години.
2. Испания
Родното място на паелята, Гауди и фламенкото ще плати на всяка двойка по 3000 евро, за да се премести в техните земи, и още толкова, ако имат дете. Едно предупреждение: ще трябва да се установите в малкото селце Понга - на 6,5 часа път с кола от Мадрид, но само на час с кола от брега на Бискайския залив. В Понга има много малко забавления и млади хора, но ще трябва да живеете там поне пет години.
3. Италия
В Италия няколко селища са готови да инвестират финансово в имигранти. Село Санто Стефано ди Сесанио (точно в средата на Апенинския полуостров) кани тези, които са готови да отворят собствен бизнес тук. Гарантирани са им 20 000 евро за развитието му и около 600 евро на месец за издръжка. Трябва да прекарате поне пет години в Санто Стефано ди Сесанио.
За преместване в село Кандела (на 2 часа път с кола от Неапол) на необвързаните ще бъдат платени 800 евро, на двойки без деца - 1200 евро, семейства с деца - от 2000 евро плюс данъчни облекчения и социални помощи.
Тези, които се преместят в село Бормида (на час път с кола от брега на Лигурско море), ще бъдат подпомогнати с надбавки, започващи от 2000 евро, и отстъпки за жилища под наем.
4. Канада
Тази страна се интересува предимно от млади учени. В Онтарио им се обещават, освен всякакъв вид помощ при намиране на работа и документи, но и надбавка от 20 000 канадски долара (13 600 евро).
Там имат нужда от работници в петролния, газовия и земеделски щат Саскачеван. Премествайки се тук, можете да получите 7000 CAD (4700 евро). Властите ще очакват да се установите тук завинаги.
5. САЩ
Америка също е готова да плати на тези, които искат да станат нейни граждани, но това не се отнася за всеки щат и град в страната.
Например, съгласно програмата Challenge Detroit, имигрантите в Детройт имат право на 2500 USD като компенсация за разходи по преместване, помощ при намиране на работа и наемане на жилище. Тези, които изберат Аляска за свое място на пребиваване, ще получават от 2800 USD годишно.
6. Швейцария
Изненадващо, дори в Швейцария има опция за преместване с допълнително заплащане. Село Албинен в кантона Вале, което предлага живописни гледки към заснежените планини, е щедро към пришълците: те ще бъдат подпомогнати с 25 000 швейцарски франка (26 200 евро).
Но тук има повече условия. Първо, имигрантът не трябва да е на повече от 45 години. Второ, ако не е швейцарски гражданин, трябва да е бил в страната поне 10 години до момента, в който се премести в Албинен. И ще трябва да живеете там същото време.
Красива азиатска страна плаща на туристите да я посетят
7. Япония
За хората, които не се страхуват от пълна липса на жители, с изключение на някой и друг пенсионер, подходящ вариант е японското село Мишима, югозападно от остров Кюшу. Тези, които се преместят там, ще получават месечна помощ в продължение на три години, ще имат право на еднократно плащане от около 126 000 йени (800 евро) и дори една крава на домакинство.
Но трябва да се има предвид, че селските старейшини трябва да одобряват кандидатурите на пришълците, ако те не са японци. В Мишима не можете да разчитате на забавление, но ще имате тежка работа - дори и да ядете с голяма лъжица. По-точно с големи клечки.