Албания реши да промени правилата на играта в своята селска икономика, като въведе огромни данъчни облекчения за 500 агротуристически предприятия. Идеята е албанските села да се превърнат в център на устойчив туризъм и предприемачество, затова правителството реши да отмени корпоративен подоходен данък, данък върху малкия бизнес, инфраструктура и данъци върху собствеността за тези, които отговарят на изискванията.
Ходът, разглеждан от мнозина в индустрията като революционен, е част от по-голям план за сливане на селскостопанското наследство на Албания с модерния туризъм. Целта е да бъдат привлечени както местни, така и чуждестранни туристи, търсещи автентично селско изживяване, независимо дали става въпрос за разходка из лозови масиви или посещение на биоферми, съобщава "The Region".
„Това не е просто намаляване на данъците – става въпрос за създаване на изцяло нова икономика“, каза говорител на инициативата. „Ние даваме възможност на местните фермери и собственици на бизнес да успеят на световния туристически пазар“.
Това данъчно облекчение трябва да мотивира хората да инвестират в своите общности, да подобрят традиционните подходи и по този начин да модернизират предлагането на хотелиерски услуги.
Идеята е да пиете вино, произведено от грозде от стари лозя, да научите как някога е била обработвана земята или да се насладите на местни специалитети и всичко това, докато помагате на местните предприемачи.
Експертите казват, че това е голям ход. „Това променя играта“, каза един анализатор на туризма. „Албания се позиционира като лидер в трансформирането на селската икономика, демонстрирайки как страните могат да превърнат своите селскостопански корени в туристическа атракция“.
Все пак планът има своите предизвикателства. Всичко зависи от това дали ще се подобри инфраструктурата, дали ще има достатъчно маркетинг и дали посетителите ще получат качествено обслужване. Но за Албания, която е във фаза на развитие, това може да доведе до големи промени.
Предстои да видим как ще се развие всичко и дали Албания ще се превърне в столицата на селския туризъм на Балканите – и не само.