Китайски археолози откриха 59 древни каменни гранати в руините на сграда от западната страна на Великата китайска стена Бадалин (най-посещаваната част от стената), обект на световното наследство на ЮНЕСКО, съобщава Синхуа.
Археолозите смятат, че сградата е била склад, където са се съхранявали оръжия на Великата китайска стена. „Това е първият път, когато такова скривалище с оръжия е открито по Великата китайска стена, което променя предишните ни възприятия“, казва Шанг Хенг, изследовател в Общинския археологически институт.
Защо китайската армия охранява тези древни сгради на 8000 години?
Преди това археолозите са открили повече от 400 подобни каменни гранати - примитивна версия на гранати, за които се смята, че са били обичайно оръжие за пазачите на Великата стена по време на династията Мин (1368 - 1644 г.).
„Тези на пръв поглед обикновени камъни имат кръгла дупка в средата за пълнене с барут“, казва Шанг. След като се напълнят, те могат да бъдат запечатани и хвърлени. „Това не само удря врага, но също така предизвиква експлозия, за да го порази.“
На върха на кулите на Великата китайска стена, използвани за защита срещу врагове, са открити огнища и места за прибори като тенджери, чинии, купи, ножици и лопати, което помага за възстановяването на ежедневния живот на граничарите по време на династията Мин. При разкопките са разкрити и други отбранителни съоръжения, включително каменна крепост.
Невероятна туристическа атракция: „Нереалният“ стъклен мост в Китай все пак е истински
Великата стена се състои от много свързани помежду си стени, някои от които датират отпреди 2000 години. Съществуващите участъци са с обща дължина над 21 000 км.