Как е българското име на Видин

Как е българското име на Видин

Видини е гръцкото наименование на града, което е възприето от османците и те кръщават града така

Видин е един от градовете с най-богата история по нашите земи. Това води след себе си и различни наименования, които той е носил през вековете.

Знаете ли какво е било българското име на града и как то се е трансформирало в днешното му име Видин.

Какви са имената на град Видин в историята:

Защо има село, което се нарича Градът

Дунония

Това е най-старото запазено име на град Видин. Смята се, че то е от келтски произход и е датирано около III век преди новата ера.

Донавия

Това вече е тракийското име на селището. То не просъществува особено дълго, тъй като сравнително скоро след това става част от експанзиращата в района Римска империя, съобщава poznanieto.bg. 

Бонония

Това вече е латинското име на града. Той играе много важна роля в защитата на границата на империята от племената намираща се на север от Дунав. Не случайно е един от основните градове в така наречената провинция Горна Мизия в Римската империя. Тя обхваща днешна Северозападна България и Източната част на Сърбия. Това наименования се запазва и когато градът се прехвърля в Източната Римска империя.

Бъдин/Бдин

Това са двете наименования, които градът носи като част от Първата и Втората българска държава. Бъдин е името на църковнославянски, който е известен и като старобългарски, Бдин вече се запазва като име през Второто ни царство. Смята се, че произходът на думата е свързан с това, че крепостта “бди” над българските територии, тъй като има ключово значение за защитата на северозападните български земи от нашествия.

Видин играе огромна роля в рамките на Втората ни държава. От тук излиза фамилията на Шишмановци – за които се смята, че са кумани сродени с българска болярска династия. В рамките на последния век на българската държава, Видин се обособява като самостоятелен цетър на силата и формира собствена държавност под формата на Видинското деспотство. Това е и причината, Видин да бъде превзет най-късно от българските земи – това се случва през 1396 година.

Видини/Видин

Видини е гръцкото наименование на града, което е възприето от османците и те кръщават града Видин. Въпреки това, той дълго време е гранична територия за Османската империя. Той е буферна зона със Свещената Римска империя, а по-късно и с Австро-Унгария. Това е и причината да бъде превзет няколко пъти от австрийските войски. Въпреки в средата и края на XVIII век, градът е смята, че е населен предимно с турци, в областта избухват поредица от големи български въстания.

Познавате ли гербовете на градовете в България

Територията е била съставена от най-бунтовно настроените българи и в края на века и началото на XIX век, тук има постоянни размирици. Това води след себе си до формиране на самостоятелно управление на бившия еничар Осман Пазвантоглу, който въвежда някакъв ред с много репресии. Въпреки това, дори и той не се справя с непокорните българи. В средата на XIX век, след поредното голямо въстание, Северозападна България е на път да бъде обособена като самостоятелна територия подобна на Влашко от страна на султана. Въпреки това, този вариант не се разиграва и Видин бива освободен по време на Освободителната война.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай

Критик

Критик 17.11.2023 20:44

Гордея се с града си

Евалата

Евалата 18.11.2023 5:07

Евалата, баце, че се гордееш, и идва некъв тип при теб и ти казва ти луд ли си бе? ти му викаш не съм бе, ама няма значка, типа така или иначе е подплатен да те подразни и да подмени делата си зловещи. толкоз

байко

байко 18.11.2023 5:20

Евалата, ходи се прегледай, говориш безсмислици. Сериозно- това показва проблеми с психиката. Иначе за статията. Най сетне БЛИЦ да започнат да публикуват смислени статии.