Природните ни дадености са тези, които създават условия предлаганият туризъм у нас да се радва на голямо разнообразие. На море, планина през всички четири сезони на годината.
Къмпингуването у нас се развива, а броя на къмпингите се е удвоил през годините.
Ходя на къмпинг цял живот – моите топ съвети за начинаещи
„Хората, които не са свързани с темата и не практикуват имат погрешна представа за къмпинг туризма и за българския къмпинг туризъм в частност. Три грешни разбирания за къмпинг туризма. Първо, че къмпинги няма или ако ги има са с лоши условия. Освен това в България има над 170 къмпинга при положение, че през 80-те години те са били 95-100. Тоест имаме почти двойно повече места“, каза Веселин Вълев от camping.bg.
Да избереш къмпинг за своята почивка е нещо различно от традиционната почивка.
„Последните 10 години и това е нещо, което ме радва, е че все повече българи ни посещават. По времето на социализма, хората ползваха отпуските си, за да ходят на море. В последствие вече ние преоткрихме нашата страна и кътчетата, които се посещават и това създаде и новите места, който се посещават“, посочи Eмилия Ранчова от къмпинг „Верила“ пред bTV.
„Това, което си пожелавам е да има сътрудничество между собствениците на туристически обекти и местната власт за решаване на всякакви проблеми. Това, което също трябва да с е прави е и повече реклама на страната ни“, подчерта Ранчова.
„Преди две години открихме това място и то става все по-посещавано, което ни радва. Това беше изоставен пионерски лагер от повече от 20 години. Всичко беше изпочупено и сме го възстановили от нулата. Около 400 тона боклук сме изнесли от тези сгради“, сподели Магдалена Костадинова от къмпинг „Номад“.
„Много от местните хора идват и казват, леле какво беше и какво направихте, много се радваме. Ние си мислехме, че няма да бъдем приети от местните хора, но техните думи, че от пустеещо място сме направили нещо хубаво“, разказа Костадинова.
Къмпингуването върви ръка за ръка и с отношението към природата и опазването й. В природата трябва да влезеш и излезеш така, както си я открил за своята почивка.
„Зелен сертификат се дава на фирмите, които управляват своя бизнес в синхрон с опазването на околната сред. В България със зелен ключ са удостоени 11 обекта. Както хотели така и малки обекти. 13 критерия има, като те са насочени към намаляване на използването на ресурси. Вода, ток и разделно събиране на отпадъци“, разкри Весела Бубова от еко селище „Дебели Даб“.
„Вярваме, че това е бъдещето и повечето хора се ориентират да търсят такива обекти, които да намалят отпечатъка, който ние оставяме и търсят обекти, който се грижат за опазване на околната среда“, добави тя.
Уникални ретро СНИМКИ от морските къмпинги в България преди бетона
„Това е трудно и трябва да е политика и на държавата, която да обучава децата още от детската градина и училището за да може да мислят по този начин и да живеят по този начин“, каза Бубова.
Къмпингите ни не са разположени предимно по нашето крайбрежие. По-голямата част са разположени във вътрешността на страната.