Замисляли ли сте се къде би било най-самотното място на света и как би изглеждало?
Днес, когато почти всичко ни е известно и почти всяка част на света е обходена от човека, остава малко място за мистерия. Е, все още има точка в Тихия океан, която е наречена "Океанският полюс на недостъпността".
Това е въображаема точка, наречена "Точка Немо" и е интересно, че е открита и кръстена през 1992 г. от Хрвойе Лукатела, геодезист и математик от Загреб.
Вдъхновен от героя на капитан Немо от романа "20 000 мили под морето", Хрвойе смята, че името, което се превежда като "никой", е идеално подходящо за най-отдалеченото от сушата място на Земята. Ученият не е посещавал лично тази част от Земята, а е изчислил местоположението й с помощта на технологии.
Джулия - кралицата на Дяволския остров, която живее сама със затворници СНИМКИ
А колко е далеч се потвърждава от факта, че „Точка Немо“ е по-близо до учените от Международната космическа станция, отколкото до суша.
Така астронавтите са на 416 километра, което е по-близо от сушата (Антарктика), която е на 2700 километра от тази точка.
Днес тази зона се смята и за "гробище на космически кораби". В Немо са "заровени" между 250 и 300 космически кораба, повечето от които са изгорели при навлизане в земната атмосфера. По-конкретно, това е мястото, където космическите агенции изпращат своите космически кораби към смъртта им, където те прекратяват службата си. Сред най-известните е руската космическа станция "Мир", активна от 1986 до 2001 г.
Единствените хора, които успяха да се доближат до това самотно място, бяха участниците в ежегодното състезание с яхти Ocean Yacht. Те безстрашно плаваха през едни от най-студените и диви води, а следващото състезание е насрочено за октомври тази година.
Това са най-евтините дестинации за романтично пътуване в Европа
Интересът към посещението в тази част е малък, защото изисква неимоверно много усилия, а не ви очаква нищо грандиозно, само вода...