Най-старата пустиня в света: Къде е най-слънчевото място на нашата планета?

Най-старата пустиня в света: Къде е най-слънчевото място на нашата планета?

Тя получава същото количество светлина като Венера през лятото

Надморската височина от 4000 метра, на която се намира пустинята Атакама в Чили, е допринесла за това средните дневни температури през зимните месеци да са около 22 градуса по Целзий. 

Но през нощта те могат да паднат до -2 градуса по Целзий, докато през летните месеци варират от 17 до 27 градуса по Целзий.

С други думи, климатът и условията тук са различни от тези в другите пустини. Това обаче е допринесло този регион да получава повече слънчева светлина, отколкото някои места близо до екватора.

След като решиха да измерят колко светлина получава Атакама, учените бяха изненадани да установят, че държи рекорда от 2177 вата на квадратен метър. 

За сравнение, това е същото количество, което получава планетата Венера за едно лято, която се намира на по-малко разстояние от Слънцето от нашата планета, или почти два пъти повече от количеството, което получават горните слоеве на земната атмосфера.

Най-красивият естествен басейн в Европа се намира в популярен гръцки курорт

Мнозина се чудеха защо се случва това и учените посочиха, че има няколко причини.

Преди всичко, защото слънчевата радиация се предава през атмосферата, където се абсорбира от водни пари и се разпръсква от облаци и аерозоли. Въпреки това, тъй като Атакама е на надморска височина над слоя водна пара и има по-малко слънчеви облаци, тя получава по-голямо количество светлина.

Най-ниските хора в света живеят в това затънтено местенце СНИМКИ

Друга причина е, че Чили се намира в южното полукълбо, където през лятото орбитата на Земята е по-близо до Слънцето. Което според изследването води до увеличение на слънчевата радиация в сравнение със северното полукълбо със 7 процента.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

 

Коментирай