На нашата планета има място, където парите не могат да бъдат сложени в джоба или скрити в портфейла. На островите Яп в Тихия океан огромни камъни, тежащи до няколко тона, се използват като парично средство! Тези уникални каменни „монети“, наречени камъни раи, са не само впечатляващи по размер, но и съдържат цяла история за това как хората определят стойността на нещата.
И така, защо местните жители са избрали една толкова необичайна валута? Как функционира тя и каква стойност има днес? Нека се спрем малко по-подробно.
Най-големите монети в света
Огромните камъни, използвани като пари, са се появили и все още се използват на островите Яп в Тихия океан. Камъните раи са каменни дискове с височина до 3,6 метра и тегло до 4 тона. Съществуват обаче и по-малки камъни, които са с диаметър около 3,5 сантиметра
Тази необичайна валута се появява, тъй като жителите на островите Яп изпитват недостиг на ресурси, от които да правят пари. На островите никога не е имало благородни метали или трайни камъни, затова преди около 2000 години хората започват да добиват варовик на съседни острови като Палау – той се намира на 400 км от Яп. Този материал бил рядък за острова, което го правело особено ценен.
Местните вождове организират експедиции с дървени салове и лодки, за да добиват варовик и да го превръщат в дискове. Първоначално монетите били малки, но с развитието на инструментите те ставали все по-големи и по-големи.
След завръщането си вождовете определяли стойността на всяка монета, като отчитали усилията, положени за нейния добив и транспортиране.
Камъните раи са най-необичайните пари
Местните вождове организират експедиции с дървени салове и лодки, за да добиват варовик и да го превръщат в дискове. Първоначално монетите били малки, но с развитието на инструментите те ставали все по-големи и по-големи. След завръщането си вождовете определяли стойността на всяка монета, като отчитали усилията, положени за нейния добив и транспортиране.
За разлика от съвременните пари, стойността на камъните раи зависи не само от техния размер и форма, но и от тяхната история. Важни фактори са трудността на добива, броят на жертвите сред работниците, участвали в създаването на монетата, и предишните им собственици. Историята на всяка монета се предава от поколение на поколение чрез устни предания.
Интересно е, че раите най-често остават на едно и също място.
Преместването на огромните каменни дискове изисква много усилия, затова собствениците им просто обявяват, че камъкът има нов собственик. Така например, ако една монета е предадена като зестра или като плащане за някакъв договор, цялото село научава за това.
Камъните Rai в съвременния свят
Въпреки че от началото на XX в. остров Яп преминава към използването на съвременни пари, камъните раи все още са част от местната култура. Те се използват при специални случаи, като например за плащане на зестра или за важни сделки. Навсякъде на острова могат да се видят гигантските монети, които лежат на обществени места и напомнят за богатата история и традиции на острова.
През 1929 г. японски изследователи откриват, че на островите Яп има повече от 13 хиляди огромни монети. Ако до някоя къща има камъни раи, това означава, че там живеят богати (според стандартите на островите) хора. Забавно е, че купуването на такива големи камъни може да се счита за инвестиция в недвижими имоти.
Островите Яп в Тихия океан
Островите Яп могат да се нарекат райско кътче в Тихия океан. Част от Федералните щати на Микронезия, архипелагът се състои от четири големи острова и други по-малки, заобиколени от коралов риф. Въпреки че официалният език е английският, местните жители общуват на собствения си япски език, който се предава от поколение на поколение.
Климатът в Яп се характеризира с мекота и постоянство: през цялата година температурата се задържа между +26 и +28 градуса по Целзий. Лятото е съпроводено от сезонни дъждове, а относителната влажност на въздуха може да достигне 100%. Тези условия създават идеална среда за буйната тропическа растителност, която покрива островите до самия бряг на водата. Поради тази причина на островите има малко плажове.
Жителите на Яп водят прост начин на живот, като разчитат на даровете на природата. Диетата им се основава на хляб, сладки картофи и кокосови орехи. Източници на протеини са рибата, раците и ракообразните.
Що се отнася до храната в японския архипелаг Рюку има голям остров, наречен Окинава, на който живеят огромен брой дълголетници на възраст над 100 години. Средната продължителност на живота на жените на този остров е 86 години, а мъжете живеят средно до 78-годишна възраст.
Смъртоносните болести като рак, сърдечни проблеми и т.н. са много редки и се срещат само при съвременните млади хора, които не следват установените традиции. Учените от много години се опитват да разгадаят тайната на дълголетието на жителите на японския остров, затова здравето на много от жителите редовно се следи. С течение на годините е установено, че дълголетието до голяма степен се дължи на специалната диета на жителите на Окинава. Разбира се здравословната храна не е единствената тайна за дългия живот.