18-етажен подземен град, в който са живели 20 000 души

Градът се намира в региона Кападокия, на около 40 километра от Невшехир

https://pochivka.blitz.bg/pateshestviya/18-etazhen-podzemen-grad-v-koyto-sa-zhiveli-20-000-dushi Pochivka.blitz.bg
18-етажен подземен град, в който са живели 20 000 души

Разположен в централен турски регион, съществува подземен град, в който могат да живеят 20 000 души в продължение на месеци.

Първоначално известен като Еленгубу, древният град Деринкую се простира на повече от 85 метра под повърхността на земята в Турция и включва 18 нива тунели — превръщайки го в най-големия изкопан подземен град в света.

Уникално в света: Солун вече е с метро, макар и с 20 години закъснение

В продължение на хиляди години Деринкую преминава в ръцете на различни народи — от фригийците, древни индоевропейски народи, през персите, до християните от византийската епоха. През 1920-те години градът е изоставен от кападокийските гърци, които бягат в Гърция след поражението си по време на Гръцко-турската война.

Подземният град включва множество пещероподобни помещения, които се простират на стотици километри. Смята се, че в региона са открити над 200 малки, отделни подземни градове, които вероятно са свързани с тунелите на Деринкую, създавайки огромна подземна мрежа.

Градът, който остава скрит в продължение на десетилетия, е открит през 1963 година, когато мъж пробива стена в дома си и открива тунел. Този тунел води до откриването на целия град, тъй като свързва множество други тунели, зали и камери.

Туристите могат да усетят какъв е бил животът под земята срещу 60 турски лири. Това обаче не е за хора със слаби нерви - тунелите са тесни и ниски, което изисква да се преминава наведено и в една редица. Те също така включват "врати", представляващи големи кръгли камъни, които могат да бъдат местени само отвътре. Вратите имат малки отвори, които са служили за атака срещу нашественици с копия.

Подземните тунели не са били дом само за хора - животни са били държани близо до повърхността, за да се намали миризмата и токсичните газове, които произвеждат. Вътрешните нива са били предназначени за жилищни помещения, включително изби, училища и пространства за срещи.

Впечатляващо е, че градът разполага с комплексна вентилационна система, която е осигурявала чист въздух и вода, позволявайки на жителите да останат под земята в продължение на месеци. През 1985 година градът получава статут на обект от световното наследство на ЮНЕСКО.

Къде се намира най-големият подземен град на Хитлер?

Градът се намира в региона Кападокия, на около 40 километра от Невшехир. В близост до Деринкую има и други интересни дестинации за разглеждане, като Червената долина, където туристите могат да се насладят на пешеходни преходи, и Музея на открито в Зелве — живописен музей на открито с извити пътеки, водещи към пещерни домове.

Горещи

Коментирай