Небивал туристически наплив към сензацията от Хераклея Синтика

Очакваме статуята да покаже пълния си блясък след почистването и консервацията

https://pochivka.blitz.bg/narachnik/nebival-turisticheski-napliv-kam-senzaciyata-ot-herakleya-sintika Pochivka.blitz.bg
Небивал туристически наплив към сензацията от Хераклея Синтика

Източник: Исторически музей-Петрич

Статуята, намерена при разкопките в античния град Хераклея Синтика вече се намира в Историческия музей в Петрич.

„Статуята изобразява и Хермес, но и конкретен човек. Намалил съм кръга на заподозрените. Трябва да бъде почистена, да се видят детайли, за да разпозная кой е изобразеният“, обясни проф. д-р Людмил Вагалински, археолог, пред bTV.

„Датировката е сигурна. Статуята е създадена преди две хиляди години – около новата ера“, добави той.

Хераклея Синтика - античният град на македонските царе

Статуята ще бъде изложена в Хераклея Синтика до 15 август. След това ще започне работа по реставрацията ѝ.

(Снимка: Исторически музей-Петрич)

„Предвидили сме да осигурим възможност да се наблюдава реставрацията, когато реставраторът Китан Китанов прецени. След няколко месеца може да я видят в пълния ѝ блясък“, посочи Катя Стоянова, ръководител на проекта Хераклия Синтика.

На мантията е открит червен цвят. Той е слаган на водачи и лидери.

„Древните са оцветявали своите статуи. Ние ги намираме благородно бели, но мраморът не е бил такъв“, каза още проф. д-р Людмил Вагалински.

(Снимка: Исторически музей-Петрич)

"Великолепен шедьовър на античното изкуство е новоткритата мраморна статуя в Античен град Хераклея Синтика. Безценният експонат вече е изложен в Исторически музей Петрич и се радва на изключителен интерес от страна на музейните посетители, в чиито погледи четем жаждата да научат нещо повече за изобразения мъж и възхитата от съвършената красота и правилните реалистични форми на тялото.

Мистериозният град Хераклея Синтика е едно от най-големите открития в България

Очакваме статуята да покаже пълния си блясък след почистването и консервацията. Само още мъничко търпение…", призовават от музея.

Прави впечатление, че непочистената все още статуя е с наколенка на десния глезен като след контузия.

„Статуята бе транспортирана в музея в средата на месец юли, след което бе фиксирана, предстоят процедури по консервацията й, след което ще може да се види в нейната цялост”, каза пред БГНЕС директорът на музея Иван Петров.

Той добави, че още с откриването на статуята е констатиран проблем с глезана й, който е напукан, поради което той е фиксиран с гипс и наколенка.

„Археолозите все още са в етап на работа, предполага се че статуята е на владетел, живял в началото на новата ера, така че все още не се знае кой е изобразен на нея”, допълни директорът на музея. 

Горещи

Коментирай